Jak mówi Waldemar Domański - pomysłodawca i organizator wydarzenia - pora zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się panowie.

- Jest nadumieralność mężczyzn. Giniemy w wypadkach na budowach, w kopalniach. Umieramy też na nowotwory prostaty, jąder i tak dalej. Mamy też skłonności do depresji, załamań. Na 100 samobójstw 80 to mężczyźni - dodaje.

Waldemar Domański mówi, że kongres to przede wszystkim rozmowa o problemach współczesnych mężczyzn.

- To, że mężczyźni często nie widzą dzieci przez wiele lat... Jakbyśmy sobie wyobrazili, że kobiecie odbierają dziecko i ona go nie widzi, powstałby wielki lament. Jak to matce odebrać dziecko? Mężczyzna musi się z tym godzić. To alienacja. W społeczeństwie nastąpiła już jednak zmiana. Młodzi mężczyźni bardzo się opiekują dziećmi. Biorą udział w grach, chodzą na zajęcia. To nie jest już ojciec w typie "telewizor i pilot" - tłumaczy.

Celem kongresu jest stworzenie "okrągłego stołu" z kobietami i rozmowa o potrzebach obu płci. Kongres Mężczyzn, jak mówi Domański, to pierwsze takie wydarzenie w Polsce i Krakowie. Większość tego typu wydarzeń skierowana jest do kobiet.