Są miejsca, gdzie nocą nie widać absolutnie nic, napisała w mailu do Radia Kraków mieszkanka Zabierzowa pani Monika. Nasza słuchaczka podkreśla, że kiedy gasną latarnie, wiele osób boi się wychodzić na zewnątrz. - Nie jest to bezpieczne - mówią mieszkańcy

Władze gminy tłumacza, że lampy są wyłączane od 8 miesięcy w związku z koniecznością ograniczenia zużycia prądu:

Jest to zalecenie wystosowane przez premiera do włodarzy gmin.

Latarnie gasną też w innych gminach, my włączamy je na cztery godziny - wyjaśnia Konrad Maniak kierownik Wydziału Infrastruktury Komunalnej gminy Zabierzów

Wyłączamy pomiędzy północą a 4 rano. Zasada jest taka, że na każdej ulicy oświetlenie ma funkcjonować dokładnie w tych samych godzinach. Jest ono sterowanie zegarem astronomicznym. Oczywiście może dojść do awarii zegara, natomiast jest to sytuacja jednostkowa, awarie są usuwane. Na każdej ulicy poza drogą krajową obowiązują takie same zasady co to godzin funkcjonowania oświetlenia ulicznego.

Droga krajowa nr 79, która biegnie przez Zabierzów, jest najbardziej uczęszczana, dlatego tam latarnie świeca się całą noc. Godziny włączania lamp na pozostałych ulicach zostały dostosowane do rozkładu jazdy autobusów i pociągów:

Są to godziny, w których komunikacja publiczna na terenie gminy Zabierzów nie funkcjonuje. Czasy wyłączenia zostały tak obliczone, aby od ostatniego kursu autobusu miejskiego na teren naszej gminy przynajmniej było pół godziny, żeby móc od przystanku autobusowego dojść do miejsca zamieszkania. Rano kierowaliśmy się tą samą zasadą.

Część mieszkańców nie widzi problemu w wyłączaniu lamp ulicznych

W nocy jestem w domu, nie korzystam z przechadzek po Zabierzowie. Nie widzę nic w tym złego.

Tych, którym ciemności przeszkadzają, władze gminy uspokajają:

Przełom wiosny i lata jest u nas okresem, kiedy są zebrania miejskie i z reguły wnioski mieszkańców, w których wskazują na konieczność dokonania pewnych zmian, są wynikiem głosowań na zebraniach, więc być może będziemy musieli w drugiej połowie roku na wniosek mieszkańców przystąpić do jakichś prac związanych z zaproponowaniem alternatywy.

Za zaoszczędzone na ograniczeniu zużycia prądu pieniądze władze Zabierzowa zamierzają wymienić stare lampy sodowe na ledowe, które pobierają mniej energii elektrycznej.

Wyłączanie lamp ulicznych w Zabierzowie, jak szacują władze gminy, przyniesie w tym roku około 800 tys. zł oszczędności.