Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Znamy laureatki i laureatów 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

  • Tadeusz Marek
  • date_range Sobota, 2024.06.01 23:04 ( Edytowany Niedziela, 2024.06.02 11:09 )
Złoty Lajkonik dla Agnieszki Zwiefki za film "Drzewa milczą" i Złoty Hejnał dla Askolda Kurova i Anonimowego Twórcy za dokument "O karawanie i psach". Sobotnia ceremonia zakończenia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to jednak nie tylko chwile wzruszenia i radości, ale także poważne polityczne apele. Wśród nich te dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, konfliktu w Strefie Gazy, putinowskiej dyktatury czy tantiem dla artystów. Takie także - wrażliwe społecznie - są także nagrodzone tytuły.

Fot. Tadeusz Marek

Posłuchaj podsumowania festiwalu | Tadeusz Marek rozmawia z dyrektorem KFF - Krzysztofem Gieratem

Konkurs Polski

Bezsprzecznym zwycięzcą tegorocznego Festiwalu jest obraz „Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki. Film rozpoczyna się w lesie na polsko-białoruskiej granicy a w centrum zainteresowania obiektywu znajduje się siedemnastoletnia uchodźczyni – Runa, która odtąd musi zastąpić swoim małym braciom matkę. Nagrodę przyznano za – jak uzasadnia jury - opowieść, która jest dziełem kompletnym. Za film, w którym uchodźca jest człowiekiem, a nie pustym medialnym tematem. Za przejmujący zapis bólu, rozpaczy, odrzucenia i braku akceptacji, ale jednocześnie za obraz dający nadzieję. Odbierając nagrodę reżyserka odniosła się także do bieżącej sytuacji politycznej:

Myśleliśmy, kręcąc ten film, że w 2024 roku będziemy mówić o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej w czasie przeszłym dokonanym. A tymczasem w tej chwili, jak my sobie tu na pięknej sali siedzimy, na granicy stoją nastolatki z Somalii, rówieśnice naszej Runy, którym nasz kraj odmawia wejścia, odmawia godności i życia. Nowy rząd, mój rząd, mówi, że to nie są uchodźcy. To są uchodźcy, ale przede wszystkim to są piękni ludzie, w których jest światło i to światło chcieliśmy pokazać. Dziękuję bardzo, wzruszyłam się.

- mówiła w trakcie ceremonii Agnieszka Zwiefka.

Film „Drzewa milczą” otrzymał również wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, a także rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskich Nagród Filmowych. Specjalne wyróżnienie otrzymała bohaterka filmu, Runa Husni.

Posłuchaj wywiadu Tadeusza Marka z reżyserką nagrodzonego filmu Agnieszką Zwiefką:

Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych

Złoty Róg otrzymał w tym roku Askold Kurov i anonimowi twórcy za film „O karawanie i psach”. Obraz ukazuje autorytarne mocarstwo rosyjskie tuż przed wojną i kilka dni po pierwszych atakach z perspektywy prześladowanej rosyjskiej opozycji. W uzasadnieniu werdyktu możemy przeczytać:

Obserwacja nieubłaganego odliczania do rozpoczęcia wojny na Ukrainie na początku 2022 roku czyni z filmu „O karawanie i psach” dokument wyjątkowy. Pokazuje nie tylko historyczny moment, ale także nieopisane wysiłki rosyjskich dziennikarzy i aktywistów w walce o wolność prasy i prawa człowieka. Ten misternie zrealizowany, ważny film zyskał szacunek jury i bez wahania polecamy go międzynarodowej publiczności.

Tegoroczne wyniki Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego komentuje rzeczniczka prasowa festiwalu Magdalena Walo:

<iframe style="border-radius:12px" src="https://open.spotify.com/embed/episode/3OXin4PeDBUa1bmsQZoSMI?utm_source=generator" width="100%" height="352" frameBorder="0" allowfullscreen="" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture" loading="lazy"></iframe>
Posłuchaj Magdaleny Walo | Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny

W konkursie przyznano także Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych. Nagroda trafiła w ręce Tomasza Wolskiego za film „Rok z życia kraju”. Dokument złożony wyłącznie z archiwaliów rekonstruuje czas stanu wojennego w Polsce. Archiwalia złożyły się na wartką narrację niemal fabularną.

Tymczasem Srebrny Róg dla reżyserki filmu o tematyce społecznej otrzymała Oksana Karpovych, autorka filmu "Przechwycone". I to właśnie przechwycone nagrania rozmów telefonicznych między rosyjskimi poborowymi a członkami ich rodzin zestawione zostały z obrazami zdewastowanych ukraińskich krajobrazów.

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych

Animacja górą, czyli Złoty Smok dla Akihito Izuhary za film „Wydra”. W uzasadnieniu jury czytamy, że film jest czystym dziełem sztuki, które jest zarówno minimalistyczne, jak i maksymalistyczne:

Tajemniczy poetycki film, który każe nam się zatrzymać w ciszy, by kontemplować relację między ludzką cywilizacją a naturą.

Tytuł najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego decyzją jury trafił do Ivana Zahinosa za „Don Benjamina”. Srebrny Smok przyznany został za „historię o lokalnej społeczności, która postanawia obronić dom zarówno swój, jak i ten należący do nas wszystkich. Dzięki niezłomności głównego bohatera, ten podnoszący na duchu film przywraca wiarę w ludzkość, wyciska łzy i daje nadzieję.” Najlepszym krótkometrażowym filmem fabularnym została w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Diamentowa piękność” Anny Korom. Film opowiada o uzależnionej od operacji plastycznych Márii, która ma się spotkać z ukochanym sprzed lat. Tymczasem Srebrnym Smokiem dla krótkometrażowej animacji uhonorowana została Seung-Hee Jung za „Wspomnienia ciemnej chmury”, czyli „kreatywne ukazanie szaleństwa jakie rządzi naszą współczesną rzeczywistością i nierzeczywistością, z którą każdy może się identyfikować”.

Międzynarodowy konkurs filmów muzycznych DocFilmMusic

Najlepszym dokumentem muzycznym została uznana historia niepokornej wokalistki i aktywistki na rzecz praw kobiet i osób LGBTQ+. Złoty Hejnał otrzymali twórcy Tako rzecze Peaches – Philipp Fussenegger i Judy Landkammer. Jak uzasadnia jury: „Ten film to niesamowita podróż do życia kogoś, kto pokazuje nam siłę walki o nasze prawa, wprowadzając na scenę tak ważne kwestie, jak wzmocnienie pozycji kobiet, wolność seksualna i starzenie się, nawet gdy tematy te nie były popularne. Film zachwyca swoją autentycznością”.

O nagrodzie mówi rzeczniczka prasowa festiwalu – Magdalena Walo.

Posłuchaj Magdaleny Walo | DocFilmMusic

Pełny werdykt jury 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego znaleźć można na stronie www.krakowfilmfestival.pl

W Kinie ASP do końca dnia odbywają się dziś pokazy filmów nagrodzonych, zaś do 16 czerwca festiwalowe filmy oglądać można na KFF VOD.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię