Wystawa przedstawia zas łużone, choć nieco już zapomniane Muzeum Techniczno-Przemysłowe, jedną z instytucji otwierających historię muzealnictwa w Krakowie. Prezentuje także postać założyciela i pierwszego dyrektora muzeum, doktora Adriana Baranieckiego, niestrudzonego społecznika i filantropa.
Placówka istniała w latach 1868-1950 prowadząc niezwykle szeroką działalność, obejmującą nie tylko prezentowanie eksponatów, ale także organizację popularnych wykładów i kursów rzemieślniczych. To w jej murach rozpoczęto pionierską misję kształcenia kobiet na poziomie zbliżonym do uniwersyteckiego. Muzeum Techniczno-Przemysłowe było unikalnym forum wymiany idei, spajającym aktywną społeczność ludzi nauki, artystów i rzemieślników. Chociaż w ciągu swoich dziejów instytucja zmieniała swoją siedzibę i formę organizacyjną, kolejnym pokoleniom jej pracowników przyświecał ten sam cel: wzmocnienie gospodarczej i kulturalnej kondycji narodu polskiego.
Wystawa sk łada się z blisko trzystu eksponatów, z których większość stanowią obiekty niegdyś wchodzące w skład kolekcji Muzeum Techniczno-Przemysłowego, a obecnie rozproszone są w zbiorach muzeów i instytucji krakowskich.
Partnerem w realizacji wystawy by ło Muzeum Narodowe w Krakowie, główny spadkobierca zbiorów MTP.
Otwarcie wystawy: 14 marca 2013, czwartek, godz. 18.00.
Wystawa czasowa czynna od 15 marca - 23 czerwca 2013