Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Andy Warhol w Krakowie ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2012.12.10 10:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:52 )
Od 11 grudnia w Galerii MCK w Krakowie będzie można zobaczyć dzieła słynnego artysty pop-artu Andy Warhola z prezentowanej po raz pierwszy w Polsce prywatnej kolekcji ZoyaMuseum w Modrze na Słowacji.

Andy Warhol
Podpisy zdjęć:
1) Puszki z zupą Campbell II, 1969, serigrafia © 2012 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York
2) Mick Jagger, 1975, serigrafia © 2012 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York
3) Mit: cień, 1981, serigrafia © 2012 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York
4) Dziesięć portretów Żydów XX w. (Franz Kafka), 1980, serigrafia © 2012 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York
5) Kowboje i Indianie (John Wayne), 1986, serigrafia © 2012 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York


W Galerii MCK zobaczymy Andy Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę balansującego między sacrum a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją.

60 serigrafii oraz 3 rysunki, które zostały tak dobrane,żeby dać przekrój twórczości artysty (pierwsza praca na wystawie pochodzi z 1969r., a ostatnia z 1987r.).

Narracja prowadzona jest pomiędzy kontrastami pozwalając widzowi odszyfrować na nowo mistrza pop-artu.
Prezentację dopełniają archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, książki i czasopisma.Wystawa opatrzona jest obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach.
Jak na pop-art przystało, zaskoczy widza QR-codami, pod którymi ukryte są słowa samego Andy’ego Warhola…

"Warhol-artysta i Warhol-człowiek jawić się będzie jako postać balansująca pomiędzy skrajnościami, rozdarta pomiędzy różnymi tradycjami, gdzie artysta-celebryta funkcjonuje na równi z podporządkowanym matce introwertykiem, sacrum miesza się z profanum, amerykańska mentalność z echami kraju przodków" = mówią kuratorki wystawy.

Powstałe na przestrzeni kilku dekad prace stanowią zapis fascynacji artysty, jego ewolucji, jak również lustro czasów, w których żył. Reprezentatywne dla poszczególnych okresów twórczości prace obejmą zarówno przykłady, w których artysta szeroko wykorzystuje motywy z kultury popularnej, codzienne przedmioty, jak i późniejsze, pochodzące z dojrzałego okresu realizacje, w których twórca wykracza poza przedstawienia figuratywne.


Andy Warho l (1928–1987) to jeden z najważniejszych twórców XX wieku, który technikę serigrafii doprowadził do perfekcji. Z upodobaniem portretował gwiazdy szklanego ekranu, znanych polityków, symbole amerykańskiej kultury popularnej.

Źródeł tych fascynacji, jak sam wspominał, należy szukać już w dzieciństwie, kiedy przykuty do łóżka z powodu choroby, zbierał z gazet wycinki o swoich idolach i godzinami wsłuchiwał się w audycje radiowe.

Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy, butelki coca-coli, puszki zupy Campbell to tylko wybrane elementy z bogatej ikonografii prac artysty, który zwykł mawiać, że: Wspaniałe w tym kraju jest to, że Ameryka zaczęła tę tradycję, w której najbogatsi konsumenci kupują zasadniczo te same rzeczy co najbiedniejsi. Możesz oglądać telewizję i zobaczyć Coca-Colę i wiesz, że prezydent pije Colę, Liz Taylor pije Colę i pomyśl, że ty też możesz pić Colę.

Multiplikacja, silne kontrasty barw, uproszczenie to tylko niektóre z rozwiązań formalnych, które złożyły się na rozpoznawalny styl twórcy.
Nieodłącznym elementem legendy Warhola był ekscentryczny styl bycia. Artysta, który w przemyślany sposób budował mit własnej osoby słynął z prowokacyjnych wypowiedzi i wprowadzania w błąd swoich rozmówców.

Chcę być maszyną do robienia obrazów.Zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy – to sztuka największa– to tylko niektóre z jego bardziej znanych wypowiedzi.

Na wystawie w MCK przygotowana została również ścieżka zwiedzania dla dzieci.

Dopełnieniem wystawy będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących, na który złożą się wykłady, spotkania, pokazy filmowe.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog, na który złożą się zarówno reprodukcje pokazywanych na wystawie dzieł, jak i teksty krytyczne podejmujące zasygnalizowane na ekspozycji wątki i problemy.

Kuratorki wystawy: Helena Postawka-Lech i Natalia Żak
Koordynator wystawy: Regina Pytlik
Organizator wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury
Partnerzy wystawy: Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Program towarzyszący wystawie obejmuje wykłady, cykl spotkań dla seniorów
pt. Dojrzali do sztuki oraz program edukacyjny dla dzieci.

Wystawa włączona w cykl wydarzeń uświetniających dziesięciolecie Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie

Wystawa potrwa do 10.02.2013 r

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię