Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Biblioteka Sapiehów w zbiorach Wawelu - wystawa

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2014.03.17 15:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:05 )
Starodruki: dzieła historyczne, traktaty religijne, luksusowe zielniki, relacje z podróży i wiele innych ksiąg z biblioteki Sapiehów z Krasiczyna można zobaczyć na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Około 14 000 woluminów z księgo-zbioru krasiczyńskiego to ostatnia, nierozproszona kolekcja magnacka w Polsce. W roku 2013, dzięki dotacji ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego stała się własnością Zamku Królewskiego na Wawelu.

Posłuchaj prof. Jana Ostrowskiego, dyr. Zamku Królewskiego na Wawelu
Biblioteka Sapiehów

Unikatowy zbiór ksiąg wydanych w języku polskim, łacińskim, francuskim i niemieckim, wskazuje na mało znaną pasję rodziny Sapiehów – bibliofilstwo. Na wystawie Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna w Zamku Królewskim na Wawelu pokazano ponad sto najciekawszych woluminów z krasiczyńskich zbiorów.

Wywodzący się z Litwy ród Sapiehów piastował w dawnej Polsce najważniejsze stanowiska i funkcje. Sapiehowie byli wybitnymi politykami, wojskowymi i duchownymi. Znaczenie rodu i pozycja ekonomiczna pozwoliły Sapiehom na podejmowanie na ogromną skalę działań kolekcjonerskich
i mecenasowskich. Na mapie dawnej Rzeczypospolitej rezydencje i fundacje sapieżyńskie występują na ogromnych obszarach Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, unaoczniając niezwykle rozległą skalę rodowych przedsięwzięć.

Najstarsze źródła historyczne wzmiankujące księgozbiory Sapiehów pochodzą z wieku XVI. Nowożytne inwentarze informują o cennych bibliotekach przechowywanych w rezydencjach Sapiehów linii różańskiej i kodeńskiej. Niestety znaczna część zbiorów uległa rozproszeniu lub została zniszczona podczas wojen i pożarów, podobnie jak i inne historyczne księgozbiory znamienitych rodów. Kolekcja krasiczyńska jest więc ostatnią magnacką biblioteką w posiadaniu prywatnym. Jej znaczenie jest ogromne wobec trudnych do wyobrażenia strat poniesionych przez Polskę w tej dziedzinie narodowej spuścizny.

O bogactwie i różnorodności księgozbioru Sapiehów z Krasiczyna świadczą eksponaty wybrane na wystawę. Do najcenniejszych zabytków należą starodruki z drzeworytami przedstawiającymi herby, inicjały czy portrety królewskie. W Statutach Zygmunta I opublikowanych przez krakowską drukarnię Wietora w 1524 roku możemy zobaczyć przedstawienia królewskich małżonków: Bony Sforzy i Zygmunta I Starego.

Na wystawie zobaczymy wybrane egzemplarze książek oraz zabytkowe oprawy i ekslibrisy. Ekspozycję wzbogacą portrety przedstawicieli rodziny Sapiehów z Kodnia, właścicieli biblioteki oraz widoku Krasiczyna, będącego od XIX wieku nową siedzibą rodu. Wystawa potrwa do 31 maja br .



Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię