Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Bunt w systemie" w Muzeum Nowej Huty

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Wystawa "Bunt w systemie" w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum  Krakowa, to swoista podroż w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u Opowieść o muzyce została poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, instrumentów coraz dzieł czołowych polskich artystów. „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 -89” 23.02 2024 - 23.02 2025

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy zapewniającej podróż w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u!

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie –  co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zobaczyć można na  ekspozycji „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

Opowieść o muzyce została poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.

mt.pras Muzeum

O  muzycznych przestrzeniach wolności w PRL  mówiliśmy także w Kole Kultury  we środę 21 lutego 

Muzyczne przestrzenie wolności w PRL-u (radiokrakow.pl)

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię