To 20. jubileuszowa edycja imprezy.
Od roku 1966, kiedy odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, aż do dzisiaj, wyjątkowa, demokratyczna formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk. Krakowskie Triennale to światowa premiera wybranych prac graficznych. Tutaj warto być, aby zobaczyć, jak grafika, nieskrępowana w swych artystycznych dążeniach, zakorzeniona w obszarze klasycznych metod realizacji obrazu graficznego, dynamicznie sięga w przyszłość. Jak anektuje nowe technologie, jak dokonuje się eksperyment twórczy w zaciszach pracowni. I jak objawiają się nowe talenty i indywidualności artystyczne.
„Idea – proces – przekaz” to motto obecnej edycji, które służy wywołaniu refleksji dotyczącej miejsca i roli grafiki w rzeczywistości współczesnego świata. Grafika jest zaangażowana w aktualne nurty myślowe, artystyczne i społeczne. Jest sztuką reagującą, będącą w stadium nieustannego procesu generowania istotnych przekazów, dotyczących współczesnego świata i nas samych. Grafika jest aktywna, grafika jest żywa.

Arkadiusz Marcinkowski, Trace
Wystawa główna MTG – Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie otworzy we wrześniu br. roku cykl wielkich wystaw międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji i Turcji. Ekspozycja gromadzi ok. 300 prac z kilku tysięcy zgłoszonych przez artystów z wielu krajów świata, tych będących potęgami w sztuce graficznej, jak Japonia, USA, Kanada, Korea, Wielka Brytania, jak i z mniejszych ośrodków graficznych: Nowej Zelandii, Kirgistanu, Puerto Rico, Nepalu, Iraku.

Najważniejsze wystawy programu MTG w Krakowie: Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012, Galeria Bunkier Sztuki; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, pl. Szczepański; Witold Skulicz. Grafika nade wszystko… oraz Joanna Piech. Grafika. Grand Prix MTG – Kraków 2009, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; Grafika i Edukacja. Polskie szkoły artystyczne, Pałac Sztuki, Współczesne drzeworyty japońskie, Galeria Pryzmat, Lettra – Kraków 2012 / znak i litera, Biblioteka Jagiellońska.
W galerii Międzynarodowego Centrum Kultury wystawa prac Joanny Piech - laureatki Grand Prix międzynarodowego triennale grafiki z 2009 roku. Ta wystawa ucieszy wszystkich, którzy cenią tradycyjny graficzny warsztat i figuratywne przedstawienia.

Joanna Piech
Głównym przedmiotem zainteresowania jest dla Joanny Piech człowiek. Ludzka sylwetka pojawia się w jej pracach konsekwentnie od końca lat siedemdziesiątych. Artystka sytuuje przedstawiane postacie w przestrzeniach przypominających prywatne wnętrza mieszkalne – co sugerują chociażby domowe sprzęty – fotel, krzesło, kanapa. Piech szuka inspiracji w najbliższym otoczeniu, konstruuje swoje prace z okruchów codzienności, zapamiętanych chwil i sytuacji. Nie pociąga jej wielobarwny, rwący nurt współczesności. Stoi nieco z boku, kreuje świat prywatnych zdarzeń i emocji, na który składają się banalne z pozoru sytuacje, zwykłe miejsca i codzienne rekwizyty.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Triennale będzie wystawa "Witold Skulicz. Grafika nade wszystko…"


Witold Skulicz, bez tytułu
Pełną życia i energii postać oraz twórczość Profesora Witolda Skulicza przybliża wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa jest przekrojową prezentacją prac powstałych w trakcie całego aktywnego życia artystycznego Profesora. Ekspozycja pozwala podążać skomplikowanymi drogami za dynamicznym umysłem artysty poszukującego, grafika, malarza, projektanta. Ukazuje również inicjatora i współtwórcę Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie i twórcę Międzynarodowego Triennale Grafiki. Na wystawie eksponowanych jest 35 grafik i 22 obrazy. Ekspozycję dopełnia prezentacja multimedialna o działalności Profesora w Triennale Grafiki i pracy pedagogicznej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.