Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Krzysztof Litwin. Portret artysty" w MHK

  • Kultura
  • date_range Środa, 2012.11.14 10:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:51 )
Jeszcze do listopada 2000 roku można było go spotkać, na Rynku Głównym, o w Piwnicy pod Baranami, czy w jednej z krakowskich kawiarni.

K.Litwin

Krzysztof Litwin
Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza od 15 listopada do Kamienicy Hipolitów jest poświęcona Krzysztofowi Litwinowi – jednemu z najbardziej znanych artystów krakowskich. Przez tych, którzy nie znali go osobiście, mógł zostać zapamiętany, jako aktor filmowy, choćby, jako słynny sierżant Walczak z Przygód psa Cywila, zakochany marzyciel Don Lopez Soarez z Rękopisu znalezionego w Saragossie, lub jako osobowość z kabaretu Piwnica pod Baranami czy wokalista w Silnej Grupie „Pod Wezwaniem”.

Krzysztof Litwin urodził się w Krakowie w 1935 roku, tutaj dorastał. Naukę w liceum plastycznym rozpoczął w Zakopanem, w klasie Antoniego Kenara. Po roku kontynuował ją w swoim rodzinnym mieście. Z wykształcenia był grafikiem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. W trakcie studiów dodatkowo szlifował warsztat malarski w klasie Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Poza zdolnościami plastycznymi Litwin miał jeszcze inne talenty – już podczas nauki w liceum i studiów grał na gitarze, dzięki czemu z czasem trafił do kabaretu. Tu mógł realizować się, jako piosenkarz i aktor. Szybko stał się jednym z filarów Piwnicy pod Baranami. Zasłynął z charakterystycznego sposobu kreacji artystycznej. Dziś jest określany, jako performer komedii rozgrywanej między sceną a widownią.

Jego fascynacja sztuką przejawiała się poprzez nieustanne ujmowanie rzeczywistości w grafice. Rysował często na przedmiotach codziennego użytku, które zamieniał w ten sposób w okazjonalne prezenty dla przyjaciół. Nie było mu obce również rękodzieło. Wykonywał ażurowe wisiory, biżuterię z miedzi, mosiądzu, srebra i złota. Wystawy jego prac były organizowane w wielu galeriach w Polsce – głównie w Krakowie, a także poza granicami kraju, między innymi w Norwegii – w Oslo i Stavangerze.

Na wystawie można zapoznać się z całokształtem twórczości Krzysztofa Litwina. Prezentowane będą jego dzieła malarskie, grafiki, a także fotografie i filmy dokumentujące jego występy kabaretowe i aktorskie. Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwsze
z nich odbędą się podczas Dni Otwartych Drzwi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa już 18 listopada 2012 r.

Kuratorem wystawy jest mgr Karina Janik.

Miejsce: Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Kamienica Hipolitów
Czas: od 15 listopada 2012 r. do 17 lutego 2013 r.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię