"Rysunek polski w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Odsłona pierwsza: 2 połowa XVIII w. – 1 ćwierć XX w." - to tytuł tej wystawy.

W Oddziale Zbiorów Graficznych i Kartograficznych Biblioteki Jagiellońskiej przechowywany jest zbiór rysunków artystów polskich, liczący parę tysięcy sztuk. Najwięcej prac pochodzi z XIX i XX stulecia, kilkadziesiąt ma XVIII wieczną proweniencję.

Wśród wybranych na wystawę 94 obiektów znalazły się dzieła tak znakomitych artystów jak: Artur Grottger, Wojciech Gerson, Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Józef Pankiewicz. Ekspozycja ma układ chronologiczno – tematyczny.

Najstarszy z rysunków przedstawiający projekt kościoła w Młodzawach, przypisywany Kacprowi Bażance, datowany jest na lata 1716-1720, najmłodszy - portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej autorstwa Karola Frycza pochodzi z 1927 r. Nie zawsze głównym kryterium doboru były wyłącznie względy artystyczne. Część rysunków ma przede wszystkim wartość ikonograficzną i dokumentalną. Obecna wystawa w założeniu ma być pierwszą z planowanych tego typu ekspozycji. Jej celem jest umożliwienie Państwu zapoznania się bliżej z naszymi zbiorami, może nie tak licznymi, jak te przechowywane w typowych placówkach muzealnych, ale równie cennymi i stanowiącymi ważną część wspólnego dziedzictwa narodowego. Chcielibyśmy też dać Państwu przyjemność bezpośredniego obcowania z tą najbardziej wyrafinowaną i subtelną formą sztuki jaką jest rysunek – skończone dzieło sztuki, choć nie dokończone (Cytaty z: M. Grońska, Rysunki artystów polskich i obcych w Polsce działających od XVII do XX w. […]. Warszawa 1991, s. 7 i 9).

wg. materiałów prasowych BJ

Wernisaż: 10 maja 2013, godz. 13.00
Wystawa czynna: 11–29 maja (pon. 10.00–17.00, wt.­–pt. 10.00–15.00, sob. 10.00–14.00)