Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagrody dla książek MCK

  • Kultura
  • date_range Środa, 2014.05.28 11:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:27 )
Publikacje Międzynarodowego Centrum Kultury po raz kolejny nagodzone w konkursach Najpiękniejsze Książki Roku i GrandFront

Publikacje MCK zostały docenione w 54. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2013. W kategorii „Książki naukowe i popularnonaukowe” nagrodzona została książka Josepha Rykwerta „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” , a nagrodę w kategorii „Albumy” przyznano publikacji „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)” . Z kolei w dwunastej edycji konkursu Izby Wydawców Prasy na najlepszą Prasową Okładkę Roku GrandFront Wydawnictwu MCK udało się zdobyć aż trzy nagrody w kategorii magazynów offowych: ArtFront za okładkę „Herito” nr 13. – „Konflikty pamięci” oraz drugie i trzecie miejsce kolejno dla numerów 10. – „Nieuchwytny środek (Europy) i 11. – „Chorwacja w Europie” .

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wzięło udział blisko 100 firm wydawniczych, a ocenie poddano 163 tytuły w ośmiu kategoriach. Nagrody zostały wręczone 23 maja 2014 roku podczas Warszawskich Targów Książki.

Autorem projektu graficznego książki „ Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” Josepha Rykwerta jest Kuba Sowiński . Nagrodzona pozycja to jedna z najważniejszych książek poświęconych tematyce miast, jaka ukazała się w języku polskim. Autor przedstawia w niej błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców. Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury zaprasza czytelników w podróż przez dzieje największych metropolii. Joseph Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków architektury, we wrześniu uhonorowanym Złotym Medalem Królewskim, czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Royal Institute of British Architects.


Autorem szaty graficznej albumu „ Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) ” jest Wojtek Kwiecień-Janikowski . Jest to pierwszy w Polsce album, który prezentuje dorobek artystyczny Tary (von Neudorf), jednego z najciekawszych i najbardziej cenzurowanych współczesnych twórców rumuńskich. Sztuka Tary porusza tematy tożsamości, współistnienia kultur i niezabliźnionych ran. Jako bazy swoich prac Tara używa starych szkolnych map i plansz z czasów komunistycznych rządów Nicolae Ceaușescu i za pomocą farby oraz flamastra zamienia je w często szokujące, sarkastyczne dzieła. W albumie można zobaczyć ponad osiemdziesiąt prac – obrazów, rzeźb, a nawet ubrań projektu Tary oraz wiele klimatycznych, czarno-białych zdjęć Transylwanii, z której artysta pochodzi i gdzie tworzy.

W konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku MCK nie jest debiutantem. Sąd Konkursowy 52. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2011 przyznał MCK nagrody za książki: „ Pomarańczowa alternatywa – happeningiem w komunizm ” oraz „ My i Oni . Zawiła historia odmienności ”. Natomiast w roku 2009 wyróżnienie otrzymał album „ Wina i kara. Sprawiedliwość w grafice europejskiej XVI–XIX wieku ”.



Z kolei konkurs GrandFront to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie dla twórców grafiki prasowej. W tym roku rywalizowało ze sobą 219 redakcji gazet i czasopism, które zgłosiły łącznie 447 okładek w 8 kategoriach.

Wielokrotnie nagradzany w konkursie kwartalnik „Herito” jest platformą do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami z zakresu współczesnej kultury, dziedzictwa i sztuki. Czasopismo koncentruje się wokół zagadnień miejsca i związanej z nim refleksji, przestrzeni i jej znaczeń, awangardy pamięci, geografii wyobraźni czy pamięci nowoczesności. Punktem wyjścia do rozważań jest region Europy Środkowej. Czasopismo wydawane jest w polsko-angielskiej wersji językowej. Autorem projektu szaty graficznej „Herito” od samego początku jest Kuba Sowiński .

W roku ubiegłym nagrodą GrandFront zostały nagrodzone aż dwie okładki „Herito”: numeru 7. – „Opowieści z krajów, których już nie ma” i 8. – „Narody – historia i pamięć”, natomiast dwa lata temu 3. numer kwartalnika „Herito” – „Miasto i muzeum” otrzymał drugie miejsce w swojej kategorii, a numer 4. – „Sztuka zmienia miejsce” – wyróżnienie. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 maja 2014 r. w Muzeum sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

jn/materiały prasowe




Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię