Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Oto jest Fogtt” w Zofia Weiss Gallery

Krakowska wystawa Andrzeja Fogtta podsumowuje imponujący , kilkudziesięcioletni dorobek znakomitego polskiego malarza, grafika rzeźbiarza , ucznia Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja jest połączeniem monumentalnych monochromatycznych pejzaży znanych z Biennale Sztuki w Wenecji z serię 40 portretów artystów. Zofia Weiss Gallery 8.04 - 28.04 2024

Zamysłem kuratorskim jest połączenie monumentalnych monochromatycznych pejzaży z imponującą serią portretów artystów. Dwugłos o naturze i człowieku. Kolor w kontrapunkcie z wibrującą czarno-białą kreską. Formy na pograniczu op-artu, ludzkie twarze kreowane ekspresyjnymi gestami pędzla. A do tego formy architektoniczno - rzeźbiarskie: Wieża Jedności - zainspirowana motywem „płonącej kobiety” z cyklu obrazów pt.: „Żywiołem opętanie” prezentowanych na 41 Biennale Sztuki w Wenecji oraz makieta Ołtarza otoczonego biblioteką będącą symbolem historii życia, cywilizacji i historia słowa.

Zofia Weiss

fot.Z.Weiss

fot.Z.Weiss

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Ukończył tamtejszą Państwową Wyższa Szkołę Sztuk Plastycznych w 1974 roku, uzyskując dyplom w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz. We wczesnym okresie łączony był z nurtem „nowej figuracji”. Laureat VIII Festiwalu Sztuki w Zachęcie w 1979 r. oraz zdobywca Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie w 1984 r. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Już wkrótce rozmowa o wystawie w środowym wydaniu Koła kultury

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię