31 października Chór i O r kiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpią pod batutą M arka Mosia. W programie spotkają się dwaj rywale: Mozart i Salieri - choć w rzeczywistości ponoć nie było między nimi śmiertelnej, filmowej zazdrości.
Requiem, które skomponował Salieri w 1804 roku, jak pisze Małgorzata Janicka Słysz "osadzone zostało w przestrzeni wczesnoromantycznej liryki – i taki też, liryczno-spokojny jest stosunek Salieriego do śmierci". Mozartowskie Requiem to jeden z najbardziej znanych utworów muzyki poważniej, choć przecież Mozart nie dokończył swojej mszy za zmarłych, nad którą pracował w październiku i listopadzie roku 1791.
Z kolei 1 listopada mozartowskie Requiem tradycyjnie wykona Capella Cracoviensis . Specjalne, bo po raz trzeci na historycznych instrumentach. Specjalne, bo dyrygować będzie Vincent Dumestre, szef artystyczny i założyciel znanej francuskiej orkiestry - Le Poème Harmonique. Dla krakowskiego zespołu radość to i zaszczyt, a dla Dumestre’a specjalizującego się w muzyce francuskiej - prawdziwe wyzwanie. Capella Cracoviensis zagra Requiem Mozarta w kościele św. Katarzyny 1 listopada o godz. 20.00.


Opera Krakowska także przygotowała specjalną propozycję dla wszystkich, którzy chcą przeżyć święta w atmosferze zadumy i refleksji nad przemijaniem . 3 listopada w niedzielę po Wszystkich Świętych zapraszamy na „Requiem” G. Verdiego. Wystąpią soliści: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Rehlis, Tomasz Kuk i Volodymyr Pankiv. Orkiestrę i Chór Opery Krakowskiej poprowadzi Warcisław Kunc. „Messa da Requiem” od lat cieszy się dużą popularnością i gości na scenach całego świata. Początek o godz.18.30.
j.now