Helena Třeštíková, czeska dokumentalistka i laureatka wielu międzynarodowych festiwali filmowych, otrzyma tegoroczną nagrodę Smoka Smoków na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Nagroda specjalna Smok Smoków jest przyznawana przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Jej dotychczasowymi laureatami byli tak uznani twórcy jak: Kazimierz Karabasz, Stephen i Timothy Quay, Werner Herzog, Raoul Servais, Allan King, Jerzy Kucia, Albert Maysles czy Jonas Mekas.

Helena Třeštíková jest absolwentką praskiej szkoły filmowej FAMU z 1974 roku . Początkowo chciała zostać projektantką kostiumów, jednak zaraz po ukończeniu studiów wybrała dokument, któremu pozostała wierna do dziś. Specjalizuje się w obrazach dokumentujących długi odcinek czasu. Dotąd nakręciła ponad 50 filmów, w tym głośny obraz zat. "Rene".
„Nie jestem sędzią, moralistą ani kaznodzieją“, mówi w wywiadzie ze Stanislavą Přádną Helena Třeštíková. Towarzysząc przez lata z kamerą tym samym ludziom, pokonującym zakręty życiowe, a czasem i ostre wiraże – sama pozostaje najczęściej w cieniu. Wbrew nasilającym się trendom i modom nie eksponuje swojej autorskiej roli. Stoi boku, zadaje po cichu pytania, a potem przeważnie wycina je w trakcie montażu. Jej zaciekawienie losem postaci wynika z czysto ludzkiej wrażliwości, zaś długa i cierpliwa obserwacja zabarwiona jest ciepłą, kobiecą życzliwością. Po zakończeniu zdjęć nie zrywa łączności z ludźmi, których filmuje. Wyrazem takiego zainteresowania, które towarzyszy długoletnim kontaktom, jest pisanie listów do swych bohaterów.
W uroczysty wieczór wręczenia nagrody, 30 maja o godz. 18.00, zobaczymy w kinie Kijów jeden z jej najbardziej znanych filmów, "René" z 2008 roku - zwycięzcę Europejskiej Nagrody Filmowej i rezultat 20-letniej pracy. Film, który rozpoczął kontrowersyjną przyjaźń pomiędzy reżyserką a jej bohaterem, wieloletnim recydywistą. Odbędzie się także retrospektywa jej filmów.

Lista filmów:
1. Cud | The Miracle, 15’
2. Dotyk światła | A Touch Of Light, 14’
3. Słodkie gorycze Lídy Baarovej | Lída Baarova's Sweet Bitters, 30’
4. Smok Smokow dla Teleny Třeštikovej - ceremonia wręczenia nagrody
5. René, 2008, 83’
6. Małżeńskie etiudy. Ivana i Vašek | Marriage Stories. Ivana & Vašek, 1987, 36’
7. Małżeńskie etiudy. 20 lat później. Ivana i Vašek | Marriage Stories, 20 Years Later. Ivana & Vašek, 2005, 57’
8. Katka, 2009, 90’
9. Marcela, 2006, 82’
10. Słodkie stulecie | The Sweet Century, 1998, 59’
11. Dwie rocznice Jana Zrzavégo | Two Anniversaries Of Jan Zrzavy, 1976, 18’
12. Życie historyka filmu Karla Čáslavskiego | The Life Of Karl Čáslavski, A Film Historian, 1996, 15’