Projekt skupiony będzie wokół jednej z najważniejszych i najbardziej inspirujących prac Tadeusza Kantora – happeningu Lekcja anatomii wedle Rembrandta (powtarzany trzykrotnie: 1968, 1969, 1971). Interpretując słynny obraz, Kantor wpisał się w długi szereg twórców wykorzystujących motyw sekcji zwłok jako motyw artystyczny, a zarazem zainspirował kolejne pokolenia do wejścia z nim
w dialog.

Odwołując się do słynnego malowidła i ożywiając uwiecznioną na nim scenę, artyści odnosili się równocześnie do tradycji teatrów anatomicznych, które cieszyły się ogromną popularnością w Europie doby renesansu.

Podczas trwania sześciotygodniowego cyklu "Teatr anatomiczny" happening Kantora poddany zostanie gruntownej analizie w trakcie wykładów, seminariów i warsztatów performatywnych, w ramach których umieszczony zostanie w szerokim kontekście: historycznym (historia idei theatrum anatomicum), współczesnym mu (literackie i teatralne interpretacje motywu) oraz aktualnym (dokonania artystów, którzy w różny sposób wchodzą w dialog z Kantorem: twórców z obszaru sztuk wizualnych, takich jak Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Grzegorz Klaman, oraz reżyserów teatralnych i performerów: Christopha Schlingensiefa, Wojtka Ziemilskiego, Barbary Wysockiej, Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego).

Program

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Na warsztaty konieczne zapisy.


Anna R. Burzyńska – wykład Teatr anatomiczny: sekcja jako performans
13.11.2014, 19:00

Tematem wykładu będzie historia teatru anatomicznego i analiza różnych aspektów z nim związanych: idei sekcji jako widowiska i ciała jako aktora lub sceny, dramaturgii operacji traktowanej jako performans, architektury teatru anatomicznego, przedstawień malarskich i graficznych theatrum anatomicum (od księgi De humani corporis fabrica po The Gross Clinic Thomasa Eakinsa), prób zacierania granic między medycyną a teatrem, a także wiązanej z teatrem anatomicznym symboliki filozoficznej, etycznej i religijnej.


Projekcja spektaklu Kościół strachu przed obcym we mnie Christopha Schlingensiefa
17.11.2014, 19:00


Kościół strachu przed obcym we mnie to tytuł spektaklu i nagrodzonej Złotym Lwem Biennale w Wenecji instalacji Christopha Schlingensiefa, wybitnego niemieckiego reżysera filmowego i teatralnego. W projekcie tym spotykają się ze sobą medycyna, religia i sztuka, stół sekcyjny, ołtarz ofiarny i teatralna scena stają się jednym: znajdujący się w preterminalnej fazie choroby nowotworowej artysta dokonuje na oczach widzów sekcji samego siebie i organizuje nabożeństwo żałobne w swojej intencji. Projekcja w języku niemieckim, ze wstępem Anny R. Burzyńskiej.

Martwe ciało. Kantor i inne inscenizacje anatomii śmierci
wykład Katarzyny Fazan

27.11.2014, 19:00

Teatr Śmierci używający reprezentacji martwego ciała stał się specjalnością sztuki Tadeusza Kantora. Następne pokolenie artystów wizualnych i twórców teatru w nawiązaniu i niezależnie od tej tradycji opracowuje nowe „anatomie spojrzenia” na śmierć (pojęcie  Anny Wieczorkiewicz). Przedmiotem wystąpienia będą dialogi i konfrontacje pomiędzy „anatomicznym teatrem” Kantora używającym języka symboli i archetypów a także indywidualnej koncepcji „realnego” obrazu śmierci a polską sztuką  najnowszą reprezentowaną przez Katarzynę Kozyrę, Grzegorza Klamana, Zbigniewa Liberę, Krystiana Lupę, Krzyszofa Warlikowskiego, Barbarę Wysocką - artystów krążących i rozdzierających granice pomiędzy dosłownością śmierci i ciała a ich emblematycznością i artystyczną reprezentacją.


Re: lekcja anatomii. Performans, dokumentacja, powtórzenie
seminarium Joanny Jopek

12.12.2014, 19:00

Spotkanie seminaryjne zogniskowane wokół analizy materiałów wizualnych: reprodukcji rycin przedstawiających teatry anatomiczne i lekcje anatomii, reprodukcji obrazu Lekcja anatomii doktora Tulpa Rembrandta oraz dokumentacji Lekcji anatomii wedle Rembrandta Tadeusza Kantora. Tematom powrotu, powtórzenia i przesunięcia znaczeń w reprezentacjach „lekcji anatomii” towarzyszyć będą rozpoznania teoretyczek performatywności - Peggy Phelan i Rebecki Schneider - które podejmowały kwestię efemeryczności performansu oraz jego możliwej dokumentacji
i reprodukcji.  


Warsztaty performatywne
prowadzenie Wojtek Ziemilski

13.12.2014, (11:00-14:00 oraz 15:00-19:00)

Artysta wideo, performer i reżyser Wojtek Ziemilski poprowadzi warsztaty performatywne, dla których punktem wyjścia będzie idea theatrum anatomicum oraz happening Lekcja anatomii wedle Rembrandta Tadeusza Kantora. Konieczne wcześniejsze mailowe zgłoszenie chęci udziału w warsztatach.


Lekcja anatomii (nie tylko) doktora Tulpa w poezji i dramacie XX wieku
wykład Mateusza Antoniuka

18.12.2014, 19:00

Przedmiotem uwagi staną się nawiązania do słynnego obrazu Rembrandta w polskiej poezji oraz dramacie, głównie po roku 1945 (Grochowiak, Białoszewski, Rymkiewicz). W tle pojawią się także inne literackie przejawy fascynacji cielesnością martwą, zdegradowaną, poddaną zabiegom medycznym i laboratoryjnym.
jn