Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Taka będzie nowa siedziba Cricoteki

  • Kultura
  • date_range Środa, 2013.10.30 09:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
To będzie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, który całkowicie zmieni panoramę Podgórza. Nowa siedziba Cicoteki zostanie otwarta w przyszłym roku.

mat. prasowe

Nowa siedziba Cricoteki. Wizualizacja


Charakterystyczny budynek został zaprojektowany przez IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków). Jej kształt ma wymiar metaforyczny: jest to przetworzenie charakterystycznego rysunku człowieka niosącego na plecach stół (rysunek autorstwa Tadeusza Kantora). Jest to symbol „spięcia” materii, przedmiotu z istotą ludzką. Niezwykle wyrazisty budynek w zdecydowany sposób ingeruje w przestrzeń Podgórza budując jego nową panoramę. Budynek jest jednocześnie jednym z kantorowskich „rekwizytów” odpowiadający duchowi i skali tej postindustrialnej dzielnicy Krakowa.

Projekt został nagrodzony za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią – miejscem nieustannego spektaklu, gdzie tak jak w Teatrze Kantora, zostają zlikwidowane granice między aktorem a widzem. W pracy widać koncepcje artystyczne Kantora, szczególnie ideę ambalażu i sztukę konfliktu i „spięcia”, łamanie stereotypów i prowadzenie niecodziennych zderzeń form i treści.

Wielofunkcyjny budynek będzie nie tylko jedną z najoryginalniejszych budowli w Krakowie, ale także miejscem wielu artystycznych wydarzeń.

W nowej siedzibie Cricoteki znajdą się:

Stała ekspozycja dzieł Tadeusza Kantora wchodzących w skład stworzonej przez artystę kolekcji Cricoteki, na którą składają się obiekty sceniczne, rekonstrukcje obiektów, oraz rzeźby ukazujące najważniejsze etapy w twórczości artysty.

Przestrzeń na wystawy czasowe. Organizacja wystaw czasowych w nowych warunkach pozwoli na prezentacje wybranych aspektów twórczości Kantora, a także na pokazy zbiorów z innych muzeów i galerii.

Sala wielofunkcyjna gotowa na przyjęcie gościnnych spektakli, prowadzenia warsztatów teatralnych, staży i praktyk umożliwiających zapoznanie się z metodą pracy artysty, historią jego dokonań teatralnych i plastycznych. Sala na 140 osób zaprojektowana została w taki sposób, aby w miarę potrzeb możliwe było także zaaranżowanie w niej wystawy czasowej.

Sala edukacyjna - możliwość przyjęcia do 40 osób. Zaaranżowana

w sposób umożliwiający prowadzenie rozmaitych form działalności edukacyjnej.

Od organizowania projekcji poprzez zajęcia dla dzieci, młodzieży a także odczyty

i wykłady w formie seminaryjnej.

Archiwum - Czytelnia - Biblioteka – nowoczesny ośrodek dokumentacji historii Teatru Cricot 2 – wychodząc od zasobów archiwum Cricoteki, tworzonego pod kierunkiem Tadeusza Kantora planowane jest rozszerzenie zbiorów o materiały dotyczące najważniejszych zjawisk w sztuce XXI wieku o charakterze komparatystycznym dla twórczości Kantora oraz dokumentację aktualnych wydarzeń. Zakończona zostanie komputeryzacja zbiorów i udostępnienie ich w sieci internetowej. Skupienie informacji i szybkiego dostępu do bibliografii, archiwaliów, filmów i taśm audio połączone z możliwością skonfrontowania na miejscu z oryginałem, ukaże pełny wyraz dorobku artystycznego Kantora.

Księgarnia - usytuowana na poziomie - 1 w przestrzeni hallu głównego

Kawiarnia – na ostatnim piętrze nowego budynku powstanie kawiarnia z jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa.

Magazyn - część zbiorów, która nie znajdzie miejsca na stałej ekspozycji, zostanie zmagazynowana i przechowywana w tym samym budynkuw odpowiednich warunkach spełniających normy muzealne i konserwatorskie.

Plac publiczny - plac pod budynkiem będzie pełnił rolę placu publicznego z ławkami, małym placem zabaw dla dzieci. Stanie się miejscem przyjaznym dla wszystkich Krakowian, celem spacerów - bowiem zejście na bulwary nad rzeką pozwoli na swobodny dostęp do tego miejsca o każdej porze, niezależnie od funkcji wystawienniczych budynku. Wydarzenia będą mogły być organizowane również w przestrzeni otwartej na placu przed budynkiem o powierzchni 600 m – specjalnie przystosowanym do zmiany w scenę na otwartym powietrzu.

Galeria-Pracownia ul. Sienna
Galeria – Pracownia , Ostatni Pokój , Biedny Pokoik Wyobraźni - to nazwy, pod jakimi funkcjonuje ta siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. W jej skład wchodzą obecnie dwie przestrzenie. Pierwsza to niewielki pokój, w którym artysta mieszkał i tworzył w latach 1987-1990. Wyposażenie tej pracowni po śmierci Tadeusza Kantora zostało przekazane Cricotece w depozyt, a następnie częściowo przez nią odkupione od rodziny artysty. W sąsiedztwie pracowni powstała galeria, której budowę, rozpoczętą jeszcze za życia artysty, Cricoteka dokończyła z początkiem lat 90.

(Wojciech Musiał/mat. prasowe)


Budowa Cricoteki

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię