Spotkania i spektakle podzielone są na cztery części tematyczne: inter - kultura, tradycja - awangarda, dance - performance i natura - kultura. W centrum zainteresowania twórców edycji znajduje się taniec współczesny i inne zjawiska teatralne i performatywne, do których taniec na różny sposób przenika. Spotkania i spektakle podzielone są na cztery części tematyczne: inter - kultura, tradycja - awangarda, dance - performance i natura - kultura. Dyrektorem festiwalu, jest Iwona Kempa.

PROGRAM

Wśród twórców zaproszonych na Małopolskiego Ogrodu Sztuki znalazł się duet Jonathan Burrows i Matteo Fargion . Choreograf i kompozytor od lat współpracują ze sobą przy różnych projektach i są jednymi z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych zagranicą brytyjskich artystów sceny. Międzynarodowe uznanie zyskują sobie inteligencją, humorem i wysokiej próby muzykalnością swoich inscenizacji. W Krakowie zaprezentują spektakl zainspirowany strukturą dzieła Johna Cage’a "Lecture on Nothing" ("Wykład o niczym"), oddając mu hołd, a jednocześnie kwestionując sposób myślenia, który kształtował dziedzinę tańca i perfromance'u w ciągu ostatnich 30 lat.

W trakcie festiwalu (25 marca) odbędzie się performance Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz "Serce i rozum" , którego tematem są dylematy twórców teatru tańca w XX w. i burzliwe dzieje sztuki tanecznej. Dzień później (26 marca ) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki krakowskiej publiczności zostanie zaprezentowany spektakl "Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś" Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska.

Festiwal „Kroki” to także okazja do spotkań z teoretykami tańca współczesnego i performatyki. Zaplanowano promocję wydawnictw "Performans, performatywność, performer" pod redakcją Ewy Bal i Wandy Świątkowskiej oraz "Między literaturą a przedstawieniem" Williama B. Worthena.

Festiwal zakończy się nową interpretacją baletu Igora Strawińskiego. Performace będzie podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego, zrealizowany na podstawie jego "Dziennika" oraz twórczości. Spektakl "Niżyński. Święto snów" jest efektem wspólnej pracy Sławomira Krawczyńskiego i Anny Godowskiej .

M. Nieciecka