Intensywny początek wiosny w krakowskich muzeach i galeriach - radiowe jury złożone z krakowskich krytyków i dziennikarzy będzie miało z czego wybierać.
W Starym Teatrze, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin wywoływali duchy, a raczej egzorcyzmowali "Towiańczyków". Klaustrofobiczny seans, pokazujący jeden dzień z życia bardzo szczególnej rodziny, rodziny Mickiewiczów, podzielił publiczność i zapewne podzieli naszych jurorów. Forma teatralna "Towiańczyków" budzi zaciekawienie, niepokoi jednak bardzo gęsta, momentami zbyt męcząca narracja, nomen omen bardzo mocno oparta na słowie.

"Arszenik i stare koronki" w Teatrze im. Słowackiego rozczarowują. Trup ściele się gęsto, mrok osnuwa przestrzeń sceny, a koniecznego do dobrej zabawy wdzięku jak na lekarstwo. I nie pomogła obecność na scenie samej Anny Polony, choć oczywiście na tę aktorkę zawsze miło popatrzeć. Szkoda, że tym razem w przyciężkawych koronkach.

"Klątwa" - czyli polityczny serial Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w Łaźni Nowej nie okazała się hitem. Ale, jak twierdzą znawcy konwencji, serialu nigdy nie należy oceniać po pierwszym odcinku. Rzecz jest dla amatorów specyficznego, groteskowego humoru duetu i kabaretowej formuły ich teatru. A także dla tych, którzy szczerze mają dość polityków i polityki. Tutaj trup ściele się jeszcze gęściej niż powyżej, i osiąga wymiary wielokrotnej hekatomby...

Do tajemniczego "Ogrodu" i innych tajemniczych światów wciąga nas operator i artysta sztuk wizualnych Wojciech Puś w Bunkrze Sztuki. Produkuje złudzenia, bawi się dźwiękiem i światłem, zaskakuje perspektywami. Świadomie pracuje z przestrzenią galerii, choć to ostatnie może być wobec Bunkra również zarzutem. Z przestrzenią Bunkra dialogował bohater poprzedniej wystawy Tomasz Dobiszewski. Można by oczekiwać większej różnorodności w programie.

Prawdziwe rarytasy kryją się jednak pod koniec naszej listy . Kraków, o czym nie wszyscy wiedzą, to ważny ośrodek krytycznych i teoretycznych badań współczesnego polskiego tańca. W tych dniach, nakładem różnych trzech wydawnictw ukazały się ważne dla tej dyscypliny sztuki publikacje: od tłumaczeń głośnej, głównie amerykańskiej literatury po serię wywiadów z cenionymi tancerzami i choreografami.

Będziemy się także przyglądać miejskim akcjom znanej performerki, artystki sztuki wizualnych Cecylii Malik. Mocno zaangażowana w życie miasta, wraz z przyjaciółmi zaprosiła Krakowian pod hotel Cracovia, by artystycznymi środkami, cała w złocie, zaprotestować przeciwko planom powstania w tym miejscu galerii handlowej. Akcja zatytułowana była "Chciwość".

Justyna Nowicka

Debatujemy w Kole Kultury we wtorek po 21.00.

Nasze nominacje:

- Stary Teatr "Towia ń czycy"
- Teatr im. S ł owackiego "Arszenik i stare koronki"
- Ł a ź nia Nowa - "Klątwa"
- Bunkier Sztuki - Wojciech Puś "Wcale nie film"
- współczesny taniec w literaturze: "Pokolenie solo" wyd. Cricoteka , "Terpsychora w tenisówkach" PWM, " Ś wiadomo ść ruchu. Teksty o ta ń cu wspó ł czesnym" Ha-art
- Cecylia Malik - artystyczna manifestacja "Chciwość miasta"