Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wystawa rysunków w MNK z okazji 200-lecia ASP

  • Kultura
  • date_range Środa, 2019.04.24 14:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:06 )
Ok. 170 rysunków autorstwa 45 artystów znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowanej z okazji 200-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Ekspozycja „Czarno na białym” czynna będzie od piątku.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Wystawa "Czarno na białym": 200 lat rysunku w krakowskiej ASP

Wystawa usytuowana jest na pierwszym piętrze w gmachu głównym MNK. Jest na niej ok. 170 rysunków autorstwa 45 artystów, m.in. Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Alfreda Szyszko-Bohusza, Xawerego Dunikowskiego, Janiny Kraupe-Świderskiej, Zbyluta Grzywacza.

„Rysunek jest podstawą wykształcenia akademickiego i sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy - pełni zarówno rolę służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, ale także stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej” – zwróciła uwagę na konferencji prasowej w środę kuratorka wystawy Agnieszka Jankowska-Marzec.

Jak poinformowała, ekspozycja ma z jednej strony charakter historyczny, bo prezentuje prace tylko zmarłych artystów, a z drugiej strony ma nawiązywać do współczesności. „Pokazujemy filmy animowane – kilkanaście tysięcy rysunków służy do stworzenia filmów” – zauważyła. Wystawie od maja do września towarzyszyć ma akcja studentów ASP polegająca na rysowaniu portretów zwiedzających (za ich zgodą). Akcja obywać się będzie w wybrane dni.

Kuratorka zapowiedziała także, że 16 czerwca otwarta zostanie wystawa pokonkursowa rysunków studentów i doktorantów ASP, która pokaże, jak rysunek współcześnie jest interpretowany. Konkurs rysunkowy trwa, miejscem pokonkursowej wystawy będzie MNK.

Dyrektor MNK Andrzej Betlej zauważył, że wystawa "Czarno na białym" z okazji 200-lecia ASP łączy się z jubileuszem 140-lecia MNK. Jak podkreślił, MNK „w większej części zbudowane jest w oparciu o dorobek absolwentów ASP”. Dyrektor przyznał, że trudno było znaleźć uniwersalną formułę wystawy, ale ostatecznie wybrano medium rysunku, ponieważ - mówił dyrektor - zgodnie z teorią sztuki rysunek jest podstawą dla architektury, rzeźby, malarstwa.

ASP rozpoczęła obchody 200-lecia w marcu ub. roku podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Od tego czasu uczelnia organizuje i współorganizuje różnorodne wydarzenia jubileuszowe. Wystawa „Czarno na białym” w MNK ma być – jak mówił na środowej konferencji rektor krakowskiej ASP prof. Stanisław Tabisz – „mocnym akordem” na zakończenie obchodów. Dyrektor przypomniał krótko historię ASP i wyraził radość, że ostatnia wystawa jubileuszowa jest właśnie w prestiżowym MNK. Tabisz podkreślił także, że rysunek jest "koronną dyscypliną" i przypomniał słowa Stanisława Wyspiańskiego, że „jeżeli artysta umie rysować, to wtedy wszystko mu wolno”.

Wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP” czynna będzie do 29 września.

Honorowy patronat nad jubileuszem 200-lecia ASP w Krakowie objęli prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Krakowska ASP, jedna z najstarszych uczelni w Polsce, utworzona została w 1818 r. na mocy statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jan Matejko, którego imię obecnie nosi, dyrektorował jej w latach 1873-1893, kiedy nosiła nazwę Szkoły Sztuk Pięknych.

 

 

PAP/łk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię