Krakowski Festiwal Filmowy już od kilkunastu lat znajduje się w gronie imprez, których laureaci automatycznie otrzymują prawo do ubiegania się o oscarową nominację w kategorii filmów krótkometrażowych. Do tej pory szansę na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS) otrzymywał laureat Złotego Smoka, czyli głównej nagrody międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, w którym pokazywane są filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne o czasie trwania do 30 minut.

Od przyszłorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego także laureaci Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji oraz Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego będą mogli ubiegać się o Oscara.
To poszerzenie oscarowej listy jest bezpośrednim efektem wizyty Torene Svitil, szefowej Biura Oscarowego w Amerykańskiej Akademii Filmowej, odpowiedzialnej m.in. za nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego, filmu nieanglojęzycznego oraz filmu dokumentalnego, w Krakowie. Torene Svitil była członkiem jury konkursu filmów krótkometrażowych podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego i po zapoznaniu się

z programem i charakterem festiwalu zdecydowała o dodaniu kolejnych dwóch nagród do listy kwalifikującej do Oscara.

– mówi Barbara Orlicz – Szczypuła, dyrektor Biura Programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. –
W przeszłości Krakowski Festiwal Filmowy wielokrotnie otwierał drzwi na światowe filmowe salony. W Krakowie pierwsze laury otrzymywali Roman Polański („Ssaki” 1963)

czy Krzysztof Kieślowski (m.in. „Pierwsza miłość” 1974, „Życiorys” 1975), a wśród bardziej współczesnych twórców - Andrea Arnold („Wasp” 2004) czy Sergei Loznitsa („Połustanok” 2000).
Krakowski Festiwal Filmowy jest także akredytowany przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF) oraz Europejską Akademię Filmową (EFA).