Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Złoto kosmicznego pyłu … Znaki przestrzeni...” - wystawa Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

Na ekspozycji rysunki i obiekty rysunkowo - przestrzenne Joanny Warchoł, krakowskiej malarki, rysowniczki, graficzki, prezes ZPAP Okręgu Krakowskiego. Wystawa jest podsumowaniem a zrazem kontynuacją wcześniejszych indywidualnych pokazów , prezentowanych od 2018 roku cykli „Stolików…” oraz rozwinięciem rysunkowego cyklu pt. „Złote Księżyce”. W swym podstawowym, subiektywnym założeniu, oba cykle w sposób metaforyczny ukazują człowieka jako element wszechświata. Wystawa w Pałacu Sztuki TPSP 8.04.04 - 5.05 2024 Wernisaż wystawy 10.04 g. 18

fot. J.Drużyńska

Wystawa jest podsumowaniem wcześniejszych indywidualnych pokazów rysunku i obiektów przestrzennych prezentowanych publicznie od 2018 roku i zatytułowanych: „Stolik dla samotnego poety”, „Stoliki dla samotnego artysty”, „Stoliki dla samotnych artystów”, „W blasku Złotego Księżyca. Stoliki dla opuszczonych…”. Jest także ich kontynuacją oraz rozwinięciem rysunkowego cyklu pt. „Złote Księżyce”, który zapoczątkowany został w okresie pandemii, czyli w czasie zagrożenia, strachu i tragicznych wydarzeń jakie dotknęły ludzkość. 

[...]

Bez względu na tytuły oraz okres powstania cykli prezentowanych prac, łączą je dwa podstawowe elementy – wszechświat, w bardzo szerokim rozumieniu znaczenia tego słowa oraz istniejący w nim człowiek, uwikłany w meandry życiowych zdarzeń, naznaczony samotnością, alienacją, stratą, opuszczeniem, bólem, niepewnością, niespełnionymi pragnieniami i niezależnymi od niego sytuacjami życiowymi, które wytyczają niewiadomą drogę ku kresowi ziemskiego bytu.
Wystawa odnosi się do problemów związanych z uniwersalnymi wartościami dotyczącymi człowieka i jego istnienia w kontekście zagadnień egzystencjalnych. Stanowi próbę ikonograficznej wizualizacji zjawisk, od doczesnej sfery trudnej egzystencji do sfery metafizycznej i ponadczasowej.

( Teskt  do wystawy J.Warchoł - fragment) 

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię