Mamy sygnały o kolejnej osobie, która będzie diagnozowana w kontekście kolejnego zakażenia. Wszystkie procedury są wdrożone, są też wydane rekomendacje i zalecenia jednym z takich zaleceń jest to żeby jak najszybciej przeprowadzić tak zwaną termiczną dezynfekcję sieci wodociągowej i wyeliminować wszelkie urządzenie wydzielające aerozole


- mówi rzeczniczka wojewody małopolskiego - Joanna Paździo.

Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella w województwie małopolskim

W niedzielę wieczorem w związku z pierwszym przypadkiem zakażenia bakterią Legionella w Małopolsce zebrał się sztab kryzysowy z udziałem m.in. przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, sanepidu, starostwa.

Natychmiast czynności podjęła stacja sanitarno-epidemiologiczna. Koncentrują się one w tym momencie w głównej mierze na zweryfikowaniu stanu wody pod kątem sanitarno-epidemicznym będą pobierane próbki. Jednocześnie też zgodnie z poleceniem wojewody podopieczni tego domu spokojnej starości zostaną objęci opieką medyczną, żeby jak najwcześniej stwierdzić ewentualne problemy

- mówi rzeczniczka wojewody małopolskiego - Joanna Paździo.

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.