Uniknęliśmy spektakularnych katastrof, ale nasze służby miały mnóstwo pracy. W przeważającej większości przypadków było jej więcej niż w poprzednich latach

    – podsumował w rozmowie z dziennikarzami wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

    Policja zanotowała ponad 68 tys. wykroczeń. Na małopolskich drogach doszło do 600 wypadków. Zginęło w nich 21 osób, a ponad 700 zostało rannych. Zatrzymano ponad tysiąc praw jazdy, 1,5 tys. kierujących zostało zatrzymanych w związku z kierowaniem pod wpływem alkoholu. Służby zanotowały również 33 zdarzenia związane z brakiem właściwej opieki dorosłych nad dziećmi i 4 nieszczęśliwe wypadki, w których nieletni zostali poszkodowani. Zgłoszono także 88 ucieczek.

    Prawie 16 tys. razy interweniowali małopolscy strażacy. Do pożarów wyjeżdżali średnio co godzinę i 12 minut. Ich akcje dotyczyły także wypadków i zagrożenia związanego z owadami.

    Jeśli chodzi o zagrożenia stwarzane przez owady, takie jak osy czy szerszenie, to tych wyjazdów odnotowaliśmy w wakacje w Małopolsce ponad 5 tysięcy

    – przekazał małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Przemysław Przęczek.

    Przypomniał również, że w wakacje doszło do dwóch dużych pożarów – fabryki produkującej paluszki w powiecie oświęcimskim i piekarni w powiecie chrzanowskim.

    Służby zanotowały też sześć poważniejszych zatruć pokarmowych. Największe dotyczyło grupy 22 dzieci. Jako najczęstszą ich przyczynę wskazano norowirusa. 14 razy prewencyjnie ewakuowane były obozy harcerskie.

    Wobec 5 z 230 skontrolowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wydano zakazów dalszej jazdy, w tym z powodu pękniętych tarcz hamulcowych.

    Z danych Kuratorium Oświaty w Krakowie wynika, że w Małopolsce zorganizowanych było 4038 wypoczynków zarejestrowanych w bazie MEN. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 155 tys. dzieci i młodzieży. Pracownicy kuratorium w czasie wakacji wykonali 352 kontrole wypoczynku. W jednym przypadku wydano decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności o zakończeniu wypoczynku i zorganizowaniu powrotu uczestników do miejsca zamieszkania.

    Wśród 62 zgłoszonych do małopolskiego kuratora oświaty wypadków i urazów, jakich doznali uczestnicy wypoczynku zorganizowanego, najczęstsze były skręcenia stawu skokowego i złamania kończyn.