Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał, że w minionym roku zakończono między innymi konserwację dwóch murowanych baraków więźniarskich - kuchni i latryny na terenie byłego Birkenau oraz prace w ruinach krematorium III, które skupione były na częściach podziemnych obiektu oraz elementach konstrukcji żelbetowych, zachowanych w obrębie dawnej hali pieców. Przeprowadzono też konserwację 50 walizek, 1,2 tys. butów, 800 naczyń emaliowanych, 30 obiektów tekstylnych oraz 2 tys. zabytków archeologicznych. Konserwacji poddano nawarstwienia malarskie w blokach 11, 15 i 18 w byłym Auschwitz I. Jednocześnie rozpoczęto prace w baraku murowanym dawnej łaźni obozu kobiecego w byłym Birkenau.

Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, niemal wszystkie prace konserwatorskie w miejscu pamięci finansowane są z pieniędzy fundacji. "Długofalowa stabilność finansowania prac pozwoliła stworzyć rozbudowany zespół specjalistów, rozwinąć działania na niespotykaną dotychczas skalę i realizować prace Globalnego Planu Konserwacji” – powiedział.

Paweł Sawicki dodał, że dzięki funduszom fundacji w ramach Building Information Modelling opracowano też modele 45 baraków murowanych zlokalizowanych na odcinku BI byłego obozu Birkenau.

Metodą BIM tworzony jest trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o obiekcie. Cyfrowy model pomaga usprawnić procesy projektowania, budowy oraz eksploatacji. Daje podstawę do podejmowania optymalnych decyzji na wszystkich etapach istnienia obiektu.

Sawicki poinformował, że w 2023 r. fundacja rozpoczęła też finansowanie projektu ratowania 8 tys. bucików najmłodszych ofiar Auschwitz. „Stało się to między innymi dzięki współpracy z Międzynarodowym Marszem Żywych, fundacją Next Generation i prywatnymi darczyńcami” – powiedział.

Dyrektor generalny fundacji Wojciech Soczewica zaznaczył, że z chwilą, gdy tempo prac konserwatorskich osiągnęło zamierzony poziom, instytucja ta rozpoczęła nowe działania fundraisingowe. Ich celem jest wspieranie projektów edukacyjnych. „Zadania te nie są finansowane z przychodów z kapitału wieczystego” – podkreślił.

Wśród pierwszych programów edukacyjnych było utworzenie platformy „Auschwitz in front of your eyes”, służącej zwiedzaniu miejsca pamięci online z przewodnikiem.

Finansowanie zachowania autentyzmu miejsca pamięci to główne zadanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która powstała w 2009 roku. Gromadzi ona pieniądze w funduszu wieczystym, z którego odsetki pozwalają na planowe i systematyczne prace konserwatorskie nad pozostałościami po byłym obozie. Fundusz wsparło kilkadziesiąt państw i osoby prywatne. Jego wartość przekroczyła w minionym roku 177 mln euro.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.