Wadowiccy policjanci poinformowali we wtorek, że w religijnych uroczystościach w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno–maryjnym może wziąć udział nawet 120 tys. wiernych z kraju i zagranicy.

Funkcjonariusze przestrzegli, że dużych utrudnień w ruchu kołowym w Kalwarii Zebrzydowskiej należy się spodziewać w szczególności w tranzycie na krajowej 52 i wojewódzkiej 953. W piątek mogą one wystąpić w godzinach od 12. do 21., w sobotę od 18. do 23., a w niedzielę od 4:30 do 15.

„W piątek i niedzielę, w związku z uroczystościami w miejscowości Brody przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w rejonie klasztoru Bernardynów oraz sanktuarium, ruch kołowy na drogach powiatowych z Kalwarii Zebrzydowskiej do Palczy oraz do Stryszowa zostanie okresowo całkowicie wstrzymany. Na skrzyżowaniach i w miejscach utrudnień oraz w rejonach parkingów zostaną wystawione patrole ruchu drogowego” – podała policja.

Spodziewać się można także lokalnych utrudnień na ulicach i drogach gminnych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kierowcy, podróżujący przez Kalwarię Zebrzydowską, którzy nie wybierają się na uroczystości, powinni korzystać w tych dniach z alternatywnych dróg omijających miasto: K-7, K-28, K-44.

Policjanci zaapelowali o bezwzględne stosowanie się do poleceń kierujących ruchem. Wiernych proszą, by parkowali auta w miejscach wskazanych przez służby porządkowe. „W pobliżu samego klasztoru i sanktuarium z pewnością nie będzie wolnych miejsc parkingowych, a poruszanie się pojazdami w tym rejonie może okazać się niemożliwe” – zakomunikowali.

Początki odpustu sięgają XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor bernardynów. Główne uroczystości obecnie odbywają się w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia. To tradycja od czasów kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski zawsze uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia na Jasnej Górze w Częstochowie. Chciał jednak też pielgrzymować do Kalwarii. Dlatego zaproponował, by bernardyni przenieśli odpust.