Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz, którego częścią jest Centrum Edukacji, poinformował we wtorek, że uczestnicy podczas pobytu zwiedzą były obóz z przewodnikiem, a także wezmą udział w warsztacie „Zagłada Sinti i Romów”, który odbędzie się w przestrzeni poobozowego bloku 13.

„Pobyty będą się odbywały we wtorki i czwartki od kwietnia do grudnia, z wyłączeniem wakacji i świąt. Realizacja programu możliwa jest w językach polskim, angielskim i niemieckim. Muzeum nie pokrywa kosztów dojazdu” – powiedział Sawicki.

Jednego dnia w projekcie wziąć może udział jedna, maksymalnie 30-osoba grupa uczniów z opiekunem. Wcześniej należy się zarejestrować za pośrednictwem formularza online

Auschwitz przypomniało, że Niemcy w obozie osadzili co najmniej 23 tys. Sinti i Romów, w tym kobiety i dzieci. W Auschwitz II-Birkenau istniał przeznaczony dla nich obóz rodzinny, tak zwany Zigeunerlager.

W Auschwitz życie straciło wskutek głodu, chorób, brutalnego traktowania czy też w komorach gazowych około 21 tys. Sinti i Romów.

Romowie i Sinti uznani zostali za wrogów III Rzeszy i w związku z tym skazano ich na izolację i ostatecznie zagładę. Kierując się pseudonaukowymi argumentami dostarczonymi przez Instytut Badania Higieny Rasy, uściślane zostały zasady postępowania wobec nich. Uważani byli za osoby rasowo obce, mniej wartościowe i „aspołeczne”.