Pobyty studyjne organizuje należące do muzeum - Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego dyrektor Andrzej Kacorzyk, cytowany w komunikacie, powiedział, że w ubiegłym roku z takiej pogłębionej formy edukacji w autentycznym Miejscu Pamięci skorzystało 8 tys. uczniów w ponad 200 grupach.

„Wiemy, że dla wielu nauczycieli to nie tylko element realizacji programu szkolnego i nauka historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, ale też ważna okazja do rozmowy z młodzieżą o znaczeniu pamięci w kształtowaniu naszej współczesnej tożsamości” – uważa Kacorzyk.

Pobyt studyjny obejmuje zwiedzanie ogólne terenów niemieckiego obozu oraz wybrane warsztaty podsumowujące, prowadzone przez zespół edukatorów. „Warsztaty, które proponujemy uczniom, służą dyskusji i refleksji na wiele aktualnych tematów związanych z kształtowaniem postaw oraz naszą wspólną moralną odpowiedzialnością za świat, w którym żyjemy” – podkreślił Kaczorzyk.

Muzeum podało, że zapytania dotyczące rezerwacji należy kierować na adres: [email protected].

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,67 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.