Chyba wiosna już się zbliża, bo zakwitł wawrzynek wilczełyko. W tym roku stało się dość wcześnie, ale zdarzyło się kiedyś, że i w styczniu w moim ogródku zakwitła stokrotka. Gdy patrzymy na to, co dzieje się w przyrodzie, to trzeba się liczyć z tym, że wiosna zawita wcześniej niż zwykle. Pytanie tylko, czy spadnie jeszcze śnieg, co zawsze może się jeszcze wydarzyć, i jakie poczyni spustoszenie w budzącej się przyrodzie

– powiedział PAP Maciej Mażul.

W niższych partiach gór jest wiosennie. Warunki w wyższych rejonach Babiej Góry są zimowe. Od wysokości 1150 m npm leży pokrywa śniegu jest stała. Na Markowych Szczawinach leży go około 80 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry około 140 cm.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Wawrzynek wilczełyko kwitnie, gdy na jego pędach nie ma jeszcze liści, zwykle od marca do kwietnia, ale również w lutym.