Kmita nie został wybrany pomimo, że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Radny Rafał Stuglik rekomendując Kmitę na marszałka Małopolski w imieniu klubu PiS podkreślił, że kandydat ma bogaty życiorys samorządowy. „Nasz kandydat to stosunkowo młoda osoba, ale dała się poznać jako bardzo prężny, skuteczny samorządowiec, ale jednocześnie wszyscy go pamiętamy jako wojewodę małopolskiego, który działał w niezmiernie trudnych warunkach, m.in. pandemii" - wskazywał.

Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej ocenił podczas sesji, że kandydat PiS, który jest posłem, a nie radnym „w jakiś sposób został przywieziony w teczce”.

Łukasz Kmita w wystąpieniu podkreślił, że stanowisko marszałka województwa, to „niezwykle zaszczytna i ważna funkcja, strategiczna dla rozwoju regionu”. "To nie jest tylko praca, to jest służba na rzecz Małopolski i Małopolan” - mówił.

Kmita dziękował poprzedniemu zarządowi województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele i zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to zamierza kontynuować jego politykę dotyczącą zrównoważonego rozwoju województwa.

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS.

Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został wybrany Jan Tadeusz Duda, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji.