- Do tegorocznej akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” dołączyło prawie 17 tys. wolontariuszy. Otrzymaliśmy zgłoszenia od 115 podmiotów z całego regionu: gmin, sołectw, szkól, przedszkoli, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i lokalnych stowarzyszeń ale również klubów sportowych i prywatnych firm. Od Beskidu Niskiego, przez powiat nowotarski i Gorlice, po Kraków i powiat brzeski, ze wschodu na zachód i z południa na północ – w całej Małopolsce sprzątaliśmy szlaki turystyczne, parki, tereny rekreacyjne i zielone, a nawet teren wokół zamku! Do naszej akcji przyłączyły się nadleśnictwa i parki narodowe. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz środowiska! - podsumowuje wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

„Posprzątaj z nami Małopolskę” to inicjatywa, która łączy praktyczne działania na rzecz środowiska z edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Dlatego nieprzypadkowo zakończenie akcji odbędzie się w Gminie Miechów, noszącej zaszczytny tytuł „Lidera ekologii” oraz laureata w plebiscycie "Eko HERO 2021" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy, przy wsparciu samorządu, od lat angażują się w projekty prośrodowiskowe, m.in. w ramach współpracy z Nadleśnictwem Miechów biorą udział w wiosennej akcji sadzenia drzew #sadziMY. Gmina Miechów realizuje również wiele przedsięwzięć, które przedkładają się w bezpośredni sposób na poprawę jakości powietrza.

Jednym z istotnych aspektów akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” jest jej integracyjny charakter. Tak będzie również Miechowie, bo w wydarzeniu wezmą udział zarówno bardzo młodzi, jak i starsi mieszkańcy gminy, uczniowie lokalnych szkół średnich i podstawowych wraz z opiekunami oraz przedszkolaki. Wyruszmy na popularną i często odwiedzaną przez miechowian trasę pieszo-rowerową i do Lasu Chodówki. Wolontariuszom i organizatorom będą towarzyszyły zespoły ekoMałopolski, ekoMałopolski dla klimatu i nasze edukacyjne stoiska, na których nie zabraknie ekologicznych atrakcji.

W naszych małych ojczyznach zebraliśmy dotąd wspólnie tony odpadów i zyskaliśmy bardziej przyjazne dla ludzi i zwierząt tereny zielone. Z roku na rok rośnie grono tych, którzy troszczą się o swoje najbliższe otoczenie i dbają o środowisko naturalne i pomagają wspaniałej małopolskiej przyrodzie odrodzić się na wiosnę. W Dzień Ziemi dołóżmy swoją cegiełkę!

Początek o godz. 10.00, zbiórka przy wejściu do lasu od strony obwodnicy Miechowa. Zapraszamy!

Partnerzy wydarzenia:

Stowarzyszenie Czysta Polska

Radio Kraków

RDN Małopolska

Dziennik Polski

Gazeta Krakowska

bochniazbliska.pl

proszowicezbliska.pl