Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie. Odbyło się ono w ponad 3 tys. miejsc w całej Polsce i na świecie.

"To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty - jak +Wesele+. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język" - mówił prezydent. Duda zauważył, że wybrane osiem utworów obrazuje 100 lat dziejów Polski. "Sawa" Henryka Rzewuskiego to opowiadanie napisane w 1841 roku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Schulza wydano w 1935 roku, w rozkwicie II RP. Andrzej Duda zauważył, że w wybranych opowiadaniach można prześledzić zmiany historyczne, tęsknotę za niepodległością, jej odzyskanie, a we wszystkich utworach przewija się głęboki patriotyzm oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka, miłosierdzie.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że jest to pierwsze Narodowe Czytanie, podczas którego wśród autorów pojawiły się kobiety - Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka. Przypomniała też, że w tym roku mija sto lat od opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce. Do tej rocznicy nawiązuje scenografia tegorocznego Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim. Są to plansze komiksowe stworzone przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego przedstawiające czytane nowele.

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur, które – jak zaznaczył prezydent – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Para Prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała tytuły, które przewijały się w propozycjach lektury Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.

We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim wzięli udział znani aktorzy m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha. Lokalne odsłony Narodowego Czytania były bardzo różnorodne - wszystko zależało od inwencji organizatorów.

Narodowe Czytania organizowane jest zarówno przez grupy sąsiadów, organizacje społeczne, samorządy, szkoły, biblioteki, teatry. W wielu miejscach czytanie ma charakter happeningu, w poprzednich edycjach często przygotowywano specjalną scenografię, stroje, oprawę lektury. Jak w poprzednich latach Narodowe Czytanie odbywa się w pociągach, środkach komunikacji miejskiej, ale też w ośrodkach wojskowych, na poligonach, w więzieniach, szpitalach. 

Program Narodowego Czytania w Krakowie, na które zaprasza Biblioteka Kraków:

 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulz (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” – Henryk Rzewuski (z cyklu: Pamiątki Soplicy)

 

PROGRAM – 7 września 2019

GODZ. 11:00 | Scena obok Nowohuckiego Centrum Kultury | al. Jana Pawła II 232

Wśród czytających nowele, obecni będą przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z terenu Nowej Huty oraz aktorzy. W wydarzeniu weźmie udział Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

 

GODZ. 13.00 | Scena na Placu Szczepańskim

Wydarzenie na Placu Szczepańskim rozpocznie się od wysłuchania hejnału. Następnie, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, członkowie Chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” wykonają utwory kompozytora i dyrygenta, a członkowie Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą. Wśród czytających nowele będą obecni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz wybitni krakowscy aktorzy. Wydarzenie będzie transmitowane do Biblioteki Centralnej Miasta Wilno. Poprowadzi je aktor Paweł Kumięga.

 

PAP, RK/sp

 

WIĘCEJ

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.