Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Duże zainteresowanie gminnym programem osłonowym dla rolników z Korzennej

  • Krystyna Pasek
  • date_range Niedziela, 2024.05.19 09:21 ( Edytowany Niedziela, 2024.05.19 09:32 )
Wielu rolników z Korzennej nadal zmaga się z finansowymi skutkami potężnego gradobicia, do którego doszło w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Do gminnego ośrodka pomocy społecznej wpłynęło ponad 100 wniosków o pomoc. Część poszkodowanych nie mogła liczyć na odszkodowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Fot. http://www.korzenna.pl, zdjęcie archiwalne

Posłuchaj co mówi Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna

- Ten program dotyczy rolników, którzy w wyniku ubiegłorocznego gradobicia bardzo ucierpieli. W niektórych przypadkach nawet 100% plonów zostało zniszczonych. Była pomoc rządowa, ale stwierdziliśmy, że ona była niewystarczająca. Nie wszyscy rolnicy też dostali taką pomoc. Oni narzekali, że nie mieli czym karmić zwierząt. Chcieliśmy głównie wesprzeć tych, którzy nie otrzymali nic – tłumaczy Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.

Teraz urzędnicy sprawdzają wnioski pod względem poprawności, potem zapadną decyzje o wysokości przyznanej pomocy.

Gmina Korzenna na program osłonowy dla rolników przeznaczyła 150 tys. złotych z własnego budżetu. Pieniądze zostaną wypłacone do końca lipca.

Na portalu X Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu, od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Jak informuje IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/wplyw-jakosci-czesci-na-wydajnosc-i-dlugowiecznosc-maszyn-john-deere/

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię