120 nowych miejsc mieszkalnych w domach pomocy społecznej dla osób wymagających całodobowej opieki. Dodatkowo nowocześnie wyposażone pomieszczenia do rehabilitacji i terapii, kompetentny personel bezpośrednio pracujący z mieszkańcami - to przewidywane efekty realizacji projektów inwestycyjno – szkoleniowych finansowanych ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, które przyczynią się do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorujących psychicznie oraz somatycznie.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zakończył postępowanie konkursowe realizowane w ramach projektu Pomocna Dłoń Pod Bezpiecznym Dachem. W wyniku decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Małopolskiego w dniu 19 lutego finansowe wsparcie zostało przyznane domom pomocy społecznej w Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169), Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Bobrku, Nowodworzu, Szczyrzycu oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55) . Łącznie wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania to ponad 21,5 miliona złotych, z czego minimum 15 procent to środki własne samorządów.
W ramach projektu, obok wyremontowanych i nowo wybudowanych pomieszczeń mieszkalnych, do dyspozycji podopiecznych zostaną oddane zmodernizowane i zupełnie nowe pomieszczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne z nowym wyposażeniem.
DPS-y, które uzyskały dofinansowanie, postawiły na rozwój nowoczesnych form terapii. W poszczególnych placówkach planowane jest wprowadzenie terapii przez sztukę, rzeźbę czy taniec. Rehabilitacji i terapii sprzyjać ma także zagospodarowanie ponad pół hektara terenów zielonych wokół placówek, tak aby stały się dostępną i bezpieczną przestrzenią dla ruchu i relaksu mieszkańców. Projekt nie ogranicza się do modernizacji infrastruktury małopolskich DPS-ów. Sfinansowane będą także szkolenia dla pracowników tych placówek, szczególnie osób, które na co dzień pracują z podopiecznymi - opiekunów, terapeutów, rehabilitantów. W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział aż 585 pracowników jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu nowoczesnych form terapii, efektywnej komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w swojej niełatwej pracy.

( Danuta Urbanik /dw)