W Muszynce będzie duża przeszklona tablica. Będziemy mogli się zatrzymać i zobaczyć, jak ten obiekt wyglądał w przeszłości, w formie negatywu z pozbawionym drzew wzniesieniem. Wokół ścieżki edukacyjnej zostaną postawione tablice, które odnosić się będą do historii Konfederacji Barskiej, ale przede wszystkim do historii obiektu. Będzie można się zapoznać z aspektem technicznym Konfederacji, czyli jakiej używali broni ręcznej, artylerii, białej, jak wznosili fortyfikacje



- mówi archeolog Michał Filipowicz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Władze gminy Krynica planują także rekonstrukcję obozu żołnierskiego w Muszynce, z którego po 250 latach niewiele zostało. Trafią tam m.in. artefakty z czasów Konfederacji Barskiej, które dziś są przechowywane w pobliskim muzeum w Tyliczu.

Okopy konfederackie (warowny obóz nad Muszynką) wykonane zostały wczesną wiosną 1769 roku na grzbiecie góry Jawor nad starym szlakiem handlowym prowadzącym przez przełęcz Tylicką i kontrolujący to przejście. Obóz będący największym obozem konfederackim na Sądecczyźnie, oraz przez pewien okres centralnym ośrodkiem administracyjno-gospodarczym konfederacji, aż do czasu utworzenia Generalności (powierzchnia obozu wynosi około 8400 m2).

26 września 1769 roku do obozu Konfederatów Barskich pod Muszynką przybył Kazimierz Pułaski, gdzie oddał głos na generalne marszałkostwo Marcina Krasińskiego oraz regimentarstwo Ignacego Potockiego. Pułaski przebywał tu ponownie w lipcu 1770 roku, skąd później udał się z wojskami do obozu koło Wysowej.

W 1963 roku utworzono tutaj rezerwat przyrodniczo-historyczny „Okopy Konfederatów Barskich”, który jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat zajmuje obszar 2,26 hektara i ma zadanie chronić umocnienia pozostałe po obozie konfederatów.

(Źródło: https://krynica.org.pl/atrakcje/konfederacja/)