Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 30. w Polsce

  • Podhale
  • date_range Niedziela, 2020.12.13 08:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:37 )
Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego w niedzielę już po raz 30. otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju - poinformował ZHP. W tym roku przekazanie odbyło się na przejściu granicznym na Łysej Polanie.

fot: Marek Lasyk

Betlejemskie Światełko Pokoju

ak podało ZHP, następnie Światło przekazane zostało reprezentacjom wszystkich województw i ruszyło w wielką podróż po Polsce, aby dotrzeć do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

"Światło trafi m.in. do harcerskich seniorów, druhen i druhów służących w Szarych Szeregach, szpitali, hospicjów czy domów dziecka – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W tym roku wyjątkowo harcerki i harcerze nie spotkali się na wielkim zlocie w Zakopanem, na którym w poprzednich latach gromadziło się kilka tysięcy osób z całej Polski" - czytamy w komunikacie ZHP.

Harcerze przypominają, że płomień zapalony w grocie, przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.

"W tym roku, po raz pierwszy od 13 lat, Światło zostało przekazane - zgodnie z tradycją - przez słowackich skautów na ręce naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad, zastępcy naczelniczki ZHP hm. Karola Gzyla oraz wiceprzewodniczącej ZHP hm. Doroty Całki, na Łysej Polanie. Po uroczystym przekazaniu odbyła się Msza Święta, po której przedstawiciele chorągwi zabrali Światło do swoich regionów, by w tym trudnym czasie mogło zapłonąć na wigilijnych stołach tysięcy Polaków" - czytamy w komunikacie.

Jak zapewniono, wszystko odbyło się zgodnie z reżimem sanitarnym. W maseczkach i z zachowaniem dystansu odbywać się będą wszystkie przekazania Betlejemskiego Ognia. Światło trafi także do przedstawicieli władz - Prezydenta RP, Premiera, Sejmu, Senatu i ministerstw. Betlejemska sztafeta trwać będzie do wigilii świąt Bożego Narodzenia.

Betlejemskie Światło Pokoju jest w tym roku roznoszone pod hasłem "Światło służby". "Hasło ma być inspiracją dla wszystkich do niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień oraz wezwaniem do wspólnej pracy, działania na rzecz lokalnej społeczności i jej otoczenia. Ten mały płomień przekazywany z rąk do rąk niesie także iskrę nadziei, która w dobie pandemii jest wyjątkowo potrzebna. W czasie, w którym świat wywrócił się do góry nogami, ten symbol dalej wędruje, łącząc ludzi i społeczności" - napisano.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię