Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gigantyczne pieniądze na budowę magistrali ciepłowniczej do Nowego Targu

Jak już informowaliśmy gmina Szaflary i miasto Nowy Targ dostały w ramach programu Polski Ład po 30 mln na budowę magistrali, która połączy odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej z odbiorcami właśnie w Szaflarach i stolicy Podhala. Grzegorz Watycha ocenia, że to ogromne dofinansowanie dla inwestycji, choć może ona łącznie kosztować nawet 100 mln złotych.

Fot. Piotr Korczak

Rzeczywiście ten koszt będzie znacznie większy, ale musimy sprostać temu zadaniu, ponieważ mając takie gigantyczne pieniądze, grzechem byłoby ich nie wykorzystać, dlatego musimy zrobić taki montaż finansowy, żeby tę magistralę wybudować. Koszty dodatkowe, które się pojawią, będą włączeniem tego ciepła już do naszego systemu ciepłowniczego w ciepłowni przy ulicy Szaflarskiej.

Władze Nowego Targu nie wykluczają, że resztę kosztów budowy magistrali pokryją z własnego budżetu, szczególnie że sama budowa rurociągu potrwa nawet dwa lata.

Położenie rur na odcinku Szaflary - Nowy Targ to jest część, ale jeszcze trzeba tę całą magistralę uruchomić, więc będą to dodatkowe elementy. Same prace budowalne szacujemy, że mogą potrwać do 2 lat, ponieważ jest to spory odcinek i wyzwanie dla firm wykonawczych, które się w tym specjalizują. W tym czasie będziemy dogrywać kwestie uruchomienia inwestycji po stronie MPEC-u i po stronie geotermii.

Doprowadzenie ciepła geotermalnego do Nowego Targu pozwoli na prawdziwą rewolucję jeśli chodzi o ogrzewanie miasta. Obecna miejska kotłownia opalana jest węglem — po ukończeniu inwestycji będzie korzystać właśnie z ekologicznego źródła energii. Władze Nowego Targu jak i Szaflar chcą niezależnie od tego do magistrali podłączać budynki użyteczności publicznej jak i indywidualnych odbiorców. Docelowo poprawi to w sposób zdecydowany jakość powietrza w okresie grzewczym.

Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię