„Pod Giewontem połączy nas natura górali z całego świata - rękodzieło, muzyka, śpiew i taniec. Połączy nas miłość do prawdziwej kultury ludowej, do tradycji do naszych przodków. Co roku festiwalowi towarzyszy inny temat przewodni. W tym roku będą nim obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata. Dzięki wydarzeniom towarzyszącym festiwalowi, publiczność będzie miała możliwość nie tylko podziwiania występów na scenie, ale i będzie mogła spotkać się z zespołami na wspólnych tańcach, posmakować ich potraw czy podziwiać ich rękodzieło” – powiedziała PAP dyrektorka festiwalu Hanka Rybka.

Już w piątek i sobotę odbędą się koncerty „na folkową nutę” poprzedzające festiwalowe zmagania. W piątek wieczorem na festiwalowej scenie na Górnej Równi Krupowej zagrają Trebunie Tutki, a w sobotę Zakopower.

Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Te trofea są przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podczas zmagań zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z Węgier, Turcji, Serbii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Indonezji, Kosowa, Rumunii, Słowenii. Polskę będą reprezentowały trzy zespoły: z Zakopanego, Brennej i Mszany Górnej.