Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tatrzański Park Narodowy: Dokarmianie to zła karma – dokarmiając, krzywdzisz

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2019.10.25 10:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:06 )
Tatrzański Park Narodowy rozpoczął kampanię edukacyjną dotyczącą szkodliwości dokarmiania dzikich zwierząt. Przy punktach wejściowych w Tatry oraz w Zakopanem pojawią się plakaty z hasłem: Dokarmianie to zła karma – dokarmiając, krzywdzisz, bo dzikie zwierzęta nie powinny jeść nam z ręki.

Fot: Piotr Korczak/Kronos Media

Bohaterami serii plakatów są zwierzęta szczególnie narażane przez ludzi na dokarmianie. Jest to np. niedźwiedź stojący obok klatki, pod którym widnieje przemawiający napis: Czy chcesz, aby ten niedźwiedź trafił do ZOO? Na innym plakacie widnieje sarna i napis: Czy chcesz, aby ta sarna zginęła pod kołami samochodu?

źródło: TPN

„Nasza akcja ma uświadamiać turystów i chronić zwierzęta przed lekkomyślnością ludzi i przykrymi konsekwencjami, jakie z tego płyną. Dokarmiając dzikie zwierzęta i błędnie zakładając, że jedzą one to, co ludzie, wyrządzają im krzywdę. Tymczasem dieta zwierząt, ukształtowana w toku ewolucji, zmienia się w zależności od etapu życia i pory roku. Skutkiem dokarmiania jest pogorszenie ich stanu zdrowia. Zwierzęta robią się słabsze i źle znoszą trudne warunki klimatyczne. Przebywając w miejscach dokarmiania, stają się bardziej podatne na ataki drapieżników i przestają bać się ludzi, tracąc tym samym umiejętność poszukiwania naturalnego pokarmu” – przekonuje Paulina Kołodziejska z TPN.

Według przyrodników, dokarmiane ludzkim pożywieniem zwierzęta mogą się również stać łatwym celem dla kłusowników lub ofiarą kolizji z samochodem. Problem dokarmiania dotyczy dużej grupy zwierząt, m.in. kaczek krzyżówek, orzechówek, części gatunków ptaków wróblowatych, wiewiórek, jeleni, saren, lisów i niedźwiedzi.

W samym Zakopanem od kilku lat pojawia się stado jeleni i saren, które często można spotkać na ulicach miasta. Niechlubnym przykładem jest jeleń znad Morskiego Oka, którego turyści nauczyli jedzenia wprost z ręki. Dla zwierząt takie „oswajanie” często kończy się śmiercią. Głośny na całą Polskę był tragiczny los niedźwiedzicy Magdy i jej trójki młodych, które na wskutek zbytniego uzależnienia od dokarmiania, w 1991 r. zostały zabrane do ZOO. Innym tragicznym przypadkiem jest lis z Doliny Pięciu Stawów, który na wskutek dokarmiania, całkowicie stracił instynkt polowania i został odstrzelony.

„Jeśli zwierzę nadal ma dostęp do łatwego pożywienia, wszystkie podjęte przez nas wysiłki idą na marne. Wiele zależy od turystów, jak również mieszkańców terenów graniczących z TPN” – zaapelowała Kołodziejska.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię