Psy przeszły szkolenie w ramach projektu Komisji Europejskiej. Do Polski, m.in. na teren Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, zwierzęta przyjechały na 14-dniowy turnus adaptacyjny, by m.in. zapoznać się z ukraińskimi przewodnikami – poinformowało w piątek Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Komisja Europejska przekaże również ukraińskim siłom zbrojnym drony do wykrywania metali, które zostaną wykorzystane w celu wsparcia pracy psów saperskich, zwłaszcza na dużych terenach, na których proces rozminowywania trwa bardzo długo.

To druga grupa psów saperskich, którą KE przekaże Ukrainie. Pierwszych dziewięć trafiło do tego kraju w marcu tego roku i od tego czasu pomagają w rozminowywaniu terenu.

W ramach projektu Komisji Europejskiej (dokładnie projekt Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej) do Ukrainy wyjedzie łącznie 50 wyszkolonych psów.

KE podkreśla, że projekt jest realizowany z pełnym poszanowaniem unijnych zasad bezpieczeństwa zwierząt. Do tej pory żaden pies nie zginął ani nie został ranny podczas wykonywania zadań związanych z wykrywaniem materiałów wybuchowych lub rozminowywaniem.

Psy mają odpowiedni sprzęt ochronny – zostały wyposażone w specjalne buty, okulary oraz specjalne szelki ochronne. Każdy pies został zaopatrzony w apteczkę medyczną, otrzymał specjalną budę transportową i karmę na okres 1 miesiąca. „Komisji Europejskiej bardzo zależy na dobrostanie zwierząt” – podkreśliło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

KE zwraca uwagę na rolę zwierząt w wykrywaniu materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali po rosyjskiej inwazji i ukryte przez przestępców. Specjalnie wyszkolone psy zostaną wyposażone w urządzenia służące do wykrywania radioaktywnych substancji podczas przeszukiwań terenów wyzwolonych. Ta inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz materiałów wybuchowych.

Dziewięć psów szkolonych do szukania min jedzie na Ukrainę

Piątek, 2023.03.03