Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma 14 karetek, z których 3 to tzw. "eski". Stacjonują one w Krynicy, Nowym i Starym Sączu. To ostatnie miasto najprawdopodobniej będzie się już wkrótce musiało pożegnać z ambulansem specjalistycznym.

- Brakuje nam lekarzy. W wyniku postępowania konkursowego rozpisanego w maju liczba zatrudnionych lekarzy zmniejszyła się nam z 12 do 9 - wyjaśnia Bożena Hudzik pełniąca obowiązki dyrektora sądeckiego pogotowia.

Lekarze nie chcą pracować w pogotowiu i tak jest w całej Polsce, bo zarabia się w nim mniej niż w innych podmiotach służby zdrowia, trudniejsze są też warunki pracy.

Medyków, którzy do tej pory dyżurowali w karetce stacjonującej w Starym Sączu zastąpią ratownicy. Załoga karetki będzie się składać z trzech osób. Mieszkańcy Sądecczyzny mówią, że taka zmiana wpływa na obniżenie ich poczucia bezpieczeństwa."Warunki są jakie są, ale nie powinno się to odbywać kosztem pacjentów. Wiadomo, ratownicy też są świetnie przeszkoleni, ale lekarz to lekarz. Czulibyśmy się bezpieczniej" - tłumaczą. 

Joanna Paździo rzeczniczka wojewody małopolskiego, do którego odnośnie przekształcenia karetki zwróciło się pogotowie, przekonuje, że sprawa została dokładnie przeanalizowana i mieszkańcy nie mają się czego obawiać. „Konsultant wojewódzki przedstawił stanowisko, że wprowadzona zmiana nie wpłynie na obniżenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Ani marszałek, ani inni starostowie nie wyrazili negatywnej opinii. Wojewoda wziął to pod uwagę i skierował wniosek do ministra zdrowia” - wyjaśnia rzeczniczka MUW.

Minister zdrowia wyraził zgodę na przekształcenie karetki. Dojdzie do tego pierwszego września.

O przekwalifikowanie ambulansu specjalistycznego na podstawowy do wojewody zwróciły się od początku roku także Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz szpitale powiatowe w Zakopanem i Bochni. Wnioski, poza tym z bocheńskiego szpitala, który został wycofany, są analizowane.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(Joanna Porębska/ko,ew)