Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Burmistrz Szczawnicy: potrzebne dofinansowanie na poziomie co najmniej 70%, żeby ludzie chcieli wymienić piece

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2015.11.02 14:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:50 )
Jeżeli dofinansowania nie będzie co najmniej na poziomie 70 procent, ciężko będzie namówić mieszkańców na wymianę pieców na nowocześniejsze - nie ukrywał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Stare piece to jeden z głównych powodów zanieczyszczenia w polskich miastach. A Szczawnica niestety nie ma się czym pochwalić - podczas dwutygodniowego pobytu naszego pyłomierza w tej miejscowości normy zanieczyszczenia przekroczone były w ciągu 10 dni.

Posłuchaj romzowy Kuby Nizińskiego z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą
Sprawdzamy czystość powietrza w Szczawnicy Fot. Bartosz Niemiec

Dodatkowo burmistrz Grzegorz Niezgoda liczy, że w najbliższych latach do miejscowości dociągnięty zostanie gaz ziemny, co umożliwi przejście na ogrzewanie tym paliwem.


 

Na czternaście dni pomiarów pyłu PM10 w Szczawnicy jedynie przez cztery dni jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie. Przez pozostałe dni normy były przekroczone. W dwa dni przekroczenie to nie było znaczne, a przez cztery dni było ono bardzo wysokie - ponad dwieście procent normy. Przez większość dni zdecydowanie największe zanieczyszczenie powietrza odnotowywano wieczorem - godzinne stężenia sięgały nawet pond 350 ug/m3. Wynika to z tego, że wieczorem mieszkańcy Szczawnicy wracają do domu i zaczynają palić w piecach i kominkach, na co nakładają się dodatkowo niekorzystne warunki atmosferyczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują również na bardzo wysokie zanieczyszczenie szczawnickiego powietrza benzo[a]pirenem, który jest związkiem rakotwórczym i mutagennym. Przez pierwsze półrocze 2015 stężenie benzo[a]pirenu wyniosło 12 ng/m3 - czyli dwanaście razy więcej niż norma roczna. 
 
 
Poprawa jakości powietrza w kurorcie wymagać będzie znacznie ambitniejszych działań niż prowadzone są obecnie. Niestety instalacja solarów w nieznaczny sposób przekłada się na jakość powietrza - gdyż wykorzystywane są one do grzania wody w lecie, a jak pokazują dane WIOŚ problem z jakością powietrza nasila się podczas sezonu grzewczego. Dzięki podpisanym niedawno antysmogowym poprawkom władze samorządowe dostały realne narzędzie do ograniczania niskiej emisji - być może Szczawnica powinna skorzystać z tych zapisów.
 
 
Kuba Niziński, Radio Kraków/Anna Dworakowska, Polski Alarm Smogowy, jgk

 

Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy. 

Partnerzy akcji:


 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię