"Oskarżony miał dwa zarzuty, czyli spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości" - przekazał PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Bogdan Kijak.

Sędzia doprecyzował, że za spowodowanie wypadku Karolowi F. wymierzona została kara sześciu lat pozbawienia wolności; mężczyzna nigdy już nie będzie mógł prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych, a na rzecz rodziców zmarłej dziewczyny musi zapłacić nawiązki w kwocie w sumie 25 tys. zł. Druga kara jednostkowa - za prowadzenie w stanie nietrzeźwości - to sześć miesięcy pozbawienia wolności, czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązek zapłaty pięciu tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W sumie Sąd Rejonowy w Gorlicach wymierzył Karolowi F. karę łączną sześciu lat pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

Akt oskarżenia wypłynął do sądu w tym roku, a do wypadku doszło pod koniec czerwca 2018 r. w Krużlowej Niżnej (pow. nowosądecki). Sprawa stała się głośna, bo - według relacji medialnych - autem, które wypadło wówczas z drogi, Karol F. jechał nie tylko z nastoletnią koleżanką, która zginęła w trakcie wypadku, ale też ze swoim bratem bliźniakiem. Konieczne było ustalenie, który z nich rzeczywiście siedział za kierownicą i powinien odpowiadać przed sądem.