Z uwagi na trwający stan epidemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki, które jest organizatorem akcji, zaproponowało odśpiewanie w tym roku hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęca do odśpiewania hymnu w formie online.

We wtorek po południu, przeddzień finału akcji, resort edukacji podał, że zgłosiło się do niej prawie 19 tys. szkół.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek weźmie udział w finale w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

W trakcie wydarzenia poprzez łącze internetowe uczniowie tej szkoły połączą się ze swoimi rówieśnikami z kilku zaprzyjaźnionych szkół i placówek z regionu, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Będą to przedszkolaki i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Zamościu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie, Specjalnej Szkoły Podstawowej "Krok za Krokiem" w Zamościu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie (Przedszkole nr 89), Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły/przedszkola/placówki oświatowej lub inna uprawniona przez niego osoba miała wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie Pracownika w Systemie Informacji Oświatowej. Na zgłoszenia resort edukacji czekał do północy z wtorku na środę. Szkoły polonijne chętne do udziału do akcji "Szkoła do hymnu" proszone były o wypełnienie ankiety na portalu orpeg.pl.

Każda placówka, która weźmie udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom.

MEiN zachęca do dzielenia się relacjami ze wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" – publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r.

W 2018 r. wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". W akcji uczestniczyło 4 867 937 uczniów i 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się 13 702 uczniów oraz 1055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.

W 2019 r. hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych.

W 2020 r. – mimo trwającej epidemii i nauki na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne.