Wojewoda małopolski zwołał sztab kryzysowy w związku z pojawieniem się w regionie pierwszego przypadku zakażenia bakterią Legionelli. Chora to podopieczna jednego z domów pomocy społecznej. Kobieta miała trafić w ciężkim stanie do szpitala.

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w formie wideokonferencji zaczęło się o 20:30.
Biorą w nim udział m.in. przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i sanepidu. W czasie spotkania zostaną podjęte decyzje co do innych podopiecznych ośrodka opieki, w którym przebywała seniorka.

"Otrzymaliśmy informacje o potwierdzonym przypadku legionelli u osoby starszej, podopiecznej jednego z ośrodków opieki nad seniorami. W stanie ciężkim trafiła do jednego ze szpitali w Małopolsce" - powiedział PAP Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski: wzmożony nadzór w ośrodku, gdzie odnotowano legionellozę

W domu spokojnej starości, którego podopieczną jest pacjentka zakażona legionellozą, wzmożony został nadzór medyczny i sanitarny. Wydaje się, że sytuacja jest opanowana – powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wieczorem odbył się sztab zarządzania kryzysowego z udziałem m.in. przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, sanepidu, starostwa.

Po sztabie wojewoda małopolski poinformował, że jeszcze jedna osoba z tego samego ośrodka trafiła do szpitala. Podejrzewa się u niej zapalenie płuc, ale przejdzie też badania w kierunku legionellozy.

Placówka, z której pochodzą pacjenci, ma pod opieką ponad 50 osób. W ośrodku panuje wzmożony nadzór medyczny i sanitarny. Sanepid wdrożył procedury kryzysowe. W ośrodku wdrożone zostały m.in. działania, mające na celu ograniczyć możliwość wytwarzania aerozolu. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

„Podopieczni, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, będą kierowany do szpitala” – zaznaczył Łukasz Kmita dodając, że sytuacja wydaje się opanowana.

W poniedziałek woda z ośrodka zostanie przebadana. Badaniu poddana ma być też woda w wodociągu gminnym, do którego placówka jest podpięta.