Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w podpisaniu umów, podkreślił, że dzięki wybudowaniu nowych przystanków pasażerowie z aglomeracji krakowskiej zyskają wkrótce przyjazną i nowoczesną alternatywę dla transportu samochodowego.

„Tutaj przebiegają tory kolejowe, ale mieszkańcy dzisiaj mają z tego tylko hałas i szum przejeżdżających pociągów. Niebawem ta kolej będzie tutaj dobrodziejstwem, bo będzie miejscem, gdzie nie dość że będzie można skorzystać z czystego transportu, to także miejscem, do którego będzie można dojechać samochodem i bezpiecznie ten samochód zostawić” - wskazał Adamczyk.

Według niego nowe przystanki na obrzeżach Krakowa pozwolą pasażerom dojeżdżającym do pracy, szkoły i w różnych sprawach codziennych „wjechać w centrum miasta bardzo szybko, bardzo sprawnie, bezpiecznie, komfortowo zbiorowym transportem kolejowym”.

Dwa nowe obiekty zlokalizowane przy linii kolejowej 95 Kraków Mydlinki – Podłęże powstaną w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Jak przekazał prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel, obecnie w ramach tego programu budowanych jest 207 przystanków na sieci kolejowej w całej Polsce, a ponad 60 już przekazano do użytku dla pasażerów, w tym dwa w Małopolsce.

„Wydatkowanie 1 mld zł przeznaczonego na ten program idzie znacznie szybciej, niż zakładaliśmy w 2021 roku. 95 proc. przystanków będzie zakończonych do końca 2024 roku, a w 2025 roku będą realizowane tylko te przystanki, które weszły w tym roku do programu z listy rezerwowej” - zapowiedział prezes PLK.

Zgodnie z planami przystanek Kraków Kościelniki gotowy będzie pod koniec 2024 roku. Wykonawca – Swietelsky Rail Polska - zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta - Podłęże (linia kolejowa 95 Kraków Mydlniki – Podłęże). Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

Zakończenie prac związanych z budową przystanku Kraków Przylasek zaplanowano na IV kwartał 2024 r. Dwa perony tego przystanku powstaną w sąsiedztwie popularnego kąpieliska. Zlokalizowane będą po dwóch stronach przejazdu kolejowo-drogowego. Podróżni skorzystają także z nowych chodników oraz miejsc parkingowych dla rowerów. Wykonawcą inwestycji jest firma Porr.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych obejmuje 22 lokalizacje w Małopolsce. Trzy z nich dotyczą stolicy regionu Krakowa: Kraków Północ (nazwa robocza: Kraków Piastów), Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek. Nowe przystanki powstaną także m.in. w miejscowościach: Pisary, Dąbrówka i w Nowym Sączu (dwa przystanki). Do tej pory ukończono przystanki w Zatorze i Wolbromiu. Ponadto PLK SA zmodernizują 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.