Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

IMGW: to będzie jedna z cieplejszych majówek w historii pomiarów. Pod Polskę dotrze pył znad Sahary

To będzie jedna z cieplejszych majówek w historii pomiarów - zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jutro w zachodniej części Polski temperatura wzrośnie do 27 stopni, nieco mniej wskażą termometry w centrum. Podobnie będzie w kolejnych dniach. Rekord najcieplejszej majówki nie zostanie jednak pobity - powiedział IAR rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Najcieplejsze majówki to te z 2012 i 2018 roku. "Wówczas w centralnej i południowej części kraju mieliśmy temperaturę powyżej 30 stopni. W 2012 roku nawet w Warszawie był upał, ale również w Krakowie, Przemyślu i Rzeszowie. Natomiast w 2018 roku upał pojawił się w Kielcach i Krakowie” - mówił Grzegorz Walijewski. 
Dodał, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat synoptycy odnotowali więcej chłodniejszych majówek. Zdarzało się, że początek maja przynosił również opady śniegu. Tak było w 1969, w 1978 i w 1985 roku, a także w 2011 i w 2015. Najchłodniejszą majówkę synoptycy odnotowali w 2007 roku, kiedy w Toruniu temperatura minimalna spadła do minus sześciu stopni. Natomiast najbardziej deszczowa majówka przypadła w 2013 roku - na południu Polski od 1 do 3 maja spadło ponad 50 litrów wody na metr kwadratowy. 
W tym roku majówka ma być pogodna. Niemal w całym kraju na termometrach od 20 do 27 stopni. Chłodniej będzie jedynie nad morzem. Warunki pogodowe w Tatrach będą sprzyjały wyprawom górskim, ale ze względu na obserwowane tam roztopy, a tym samym błoto pośniegowe, na szlakach może być ślisko.  

Pył znad Sahary dotrze nad Polskę

Wraz z bardzo ciepłym powietrzem zwrotnikowym znad Afryki do Polski dotrze pył znad Sahary. Niebo może być bardziej mętne, a samochody przykryte cienką warstwą żółtego piasku.  
Jak powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, strefa pyłu, zwana kalimą, będzie bardzo szybko się przemieszczała.  
Jakość powietrza poprawi się we wtorek po południu. Grzegorz Walijewski dodał, że w ostatnich latach pył saharyjski pojawia się w Polsce częściej, i jest to związane z ociepleniem klimatu. W tym roku kalima dotarła do naszego kraju co najmniej pięć razy. Pył znad Sahary może nasilać objawy alergii. 
Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię