Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

RCB alarmuje o prognozowanej złej jakości powietrza

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Czwartek, 2023.12.07 10:06 ( Edytowany Czwartek, 2023.12.07 17:35 )
Mieszkańcy Tarnowa, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegającą przed smogiem. W tych miejscach prognozowane jest przekroczenie średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.

Fot. Marek Lasyk

"UWAGA! Dnia 07.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - brzmi treść alertu RCB. Ostrzeżenie zostało wysłane do mieszkańców Tarnowa oraz powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje tam zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.

Przyszła zima a z nią powróciły stare problemy. W Małopolsce mamy fatalną jakość powietrza. Kraków w rankingu dużych miast zajął wczoraj drugie miejsce na świecie pod względem poziomu zanieczyszczeń pyłem PM10, a dziś jest tuż za niechlubnym podium.

Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds jakości powietrza odpowiada, że miasto nie jest samotną wyspą. Do Krakowa napłynęły kiepskie powietrze z gmin ościennych, gdzie wciąż dymią pozaklasowe kotły.

Przychodzą minusowe temperatury, mamy ciszę wiatrową, wyż i jakość powietrza jest bardzo słaba. Jeżeli nie rozwiążemy tego problemu na obszarze województwa małopolskiego i śląskiego, to nadal będziemy się z takimi sytuacjami mierzyć

posłuchaj Pawła Ścigalskiego

W gminach krakowskiego obwarzanka wciąż dymi około 10 tysięcy kopciuchów, czyli najstarszych kotłów, które nie posiadają żadnej kategorii. Trzeba je wymienić do końca kwietnia, gdy  w całej Małopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa.
Daniel Wrzoszczyk ze stowarzyszenia Metropolia Krakowska przypomina, że  gminy wokół Krakowa były przeciwne przesuwaniu uchwały. Wrzoszczyk przyznaje jednak, ze wiele osób będzie czekać do samego końca:

posłuchaj Daniela Wrzoszczyka

Z rozmów z przedstawicielami gmin wiemy, że jest wielu mieszkanców, którzy mają kotły bezklasowe, korzystają z nich wyłącznie dlatego, że nie obowiązuje uchwała antysmogowa. Liczymy, że wejście tej uchwały w życie istotnie poprawi jakość powietrza, ale też zmieni formalne warunki egzekwowania obowiązku zakazu używania kotłów bezklasowych, bo one są dziś dla nas największym problemem

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego przypomina, że smog to nie tylko problem Krakowa a całej Małopolski:

Problem będzie powracał każdego roku z początkiem każdego sezony grzewczego tak długo jak nie rozwiążemy problemu niskiej emisji, czyli ogrzewania domów paliwami stałymi. Jak długo w Małopolsce będą dymić kopciuchy, tak długo ten długo ten problem będzie się pojawiał

posłuchaj Andrzeja Guły

Wczoraj w Krakowie oddychało się wyjątkowo ciężko, ale jeszcze gorzej było w Nowym Targu:

Tych małopolskich miejscowości, które toną w smogu jest bardzo dużo. O ile jakość powietrza w Krakowie w ostatnich latach bardzo się poprawiła i jest istotnie lepsza niż np. w Nowym Targu, o tyle w wielu małych miejscowościach wciąż wymiana starych kotłów na węgiel i drewno idzie bardzo powoli

Normy w Krakowie, Nowym Targu i Tarnowie są dziś przekroczone nawet trzykrotnie. Polski Alarm Smogowy apeluje, by z wymianą kopciuchów nie czekać do samego końca. Na zakup nowego pieca i termomodernizację budynku z programu Czyste Powietrze można otrzymać nawet 135 tysięcy złotych. A takie dotacje kiedyś się skończą.

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię