Piątkowy konkurs PŚ w skokach narciarskich w Planicy stał pod znakiem bardzo dalekich skoków Słoweńców i Norwegów. Wydaje się, że te dwie nacje powinny zdominować jutrzejszy konkurs drużynowy. Polacy, po znów świetnych kwalifikacjach, spisali się przeciętnie.

Biało-czerwoni przyzwyczaili w tym sezonie kibiców, że bardzo dobre skoki kwalifikacyjne nie mają przełożenia na świetne skoki w konkursie. Tym razem było podobnie. Kwalifikacje wygrał Maciej Kot, drugi był Kamil Stoch, a trzeci Stefan Hula. Pięciu Polaków wywalczyło awans do piątkowych zawodów. Ta sztuka nie udała się Piotrowi Żyle i Bartłomiejowi Kłuskowi.

Największą niespodzianką pierwszej serii piątkowych zawodów było miejsce, które na półmetku zajmował zdobywca Kryształowej Kuli Peter Prevc. Utalentowany skoczek uzyskał 218 metrów i był dopiero szósty. Na półmetku prowadził jego rodak Robert Kranjec, który mimo świetnego skoku Prevca w serii finałowej (242 m!) zdołał utrzymać przewagę i zwyciężyć w konkursie. Peter Prevc zajął drugą pozycję i w bieżącym sezonie po raz 21. mógł cieszyć się z miejsca na podium. Trzeci w piątek był Norweg Johann Andre Forfang.

Najlepiej z naszych zawodników spisał się Maciej Kot. Napędzony wygraną w kwalifikacjach oddał dwa dobre skoki (215 m; 210, 5 m), które pozwoliły mu zająć 17. miejsce. Dwudziesta pierwsza lokata przypadła w udziale Kamilowi Stochowi. Skoczek z Zębu uzyskał 213,5 metrów i 205,5 metra. Dawidowi Kubackiemu (208 m; 216 m) udało się awansować o kilka pozycji w stosunku do pierwszej serii i zakończyć zmagania na 24. pozycji. Lokatę niżej uplasował się Andrzej Stękała, który oddał dwa porównywalne skoki (210 m; 210,5 m). Kolejne punkty na swoje konto dopisał także Stefan Hula. Skacząc 208,5 metra i 210 metrów zajął 26. miejsce.