Pałka wicemistrzynią świata w biathlonie

• date_range Niedziela, 2013.02.10 19:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:03 )
Historyczny sukces polskiej biathlonistki w Novym Meście w Czechach, a w Kirach o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rywalizowali następcy mistrzyni
Krystyna Pałka wywalczyła srebrny medal biathlonowych mistrzostw świata. W czeskim Novem Meście zajęła drugie miejsce w biegu na dochodzenie i tym samym została pierwszą w historii polską medalistką w rywalizacji indywidualnej. Wygrała Tora Berger z Norwegii. Brąz dla Ukrainki, Oleny Pidrusznej. W czołowej 30-tce uplasowały się wszystkie 4 Polki - Magdalena Gwizdoń była 12-ta, tuż za nią finiszowała Monika Hojnisz, a Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęła 27-me miejsce. W tym miejscu przypomnieć wypada, że biathlon znalazł sie w tzw. drugim "koszyku" preferencji ministerstwa sportu, co oznacza znaczące ograniczenie finansowania tej dyscypliny sportu.
Krystyna Pałka ma 29 lat. Urodziła się w Zakopanem. Przygoda ze sportem zaczęła w wieku 14 lat w UKS Czerwienne. Potem był WKS Zakopane, a z chwilą podjęcia studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zaczęłą reprezentować AZS AWF Katowice. Od 10 lat jest reprezentantką Polski. Do tej pory jej największym sukcesem było zajęcie 5 lokaty podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. W 2004 roku była mistrzynią Europy w sprincie. Nowe Mesto jest dla Krystyny Pałki bardzo szczęśliwe. Dwa lata temu wywalczyła tu złoto mistrzostw świata w biegu na dochodzenie, ale w letniej odmianie biathlonu.
Gdy Krystyna Pałka odnosiła największy sukces w historii polskiego, kobiecego biathlonu - w Kirach kończyła się rywalizacja polskich nadziei tej specjalności sportowej. Na obiektach BKS Wojsko Polskie Kościelisko rozgrywane były zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ostatnim ich akcentem były zawody sztafetowe. Gospodarze sięgnęli po złote medale w konkurencji juniorek, juniorek młodszych i juniorów młodszych. Sztafety w kategorii wiekowej juniorów nie udało się "sklecić". Gwiazdą zawodów była Kinga Mitoraj z Kościeliska, która w konkurencji juniorek młodszych zdobyła komplet czterech złotych medali. Dwa złote i dwa srebrne medal w rywalizacji starszych juniorek dla jej koleżanki klubowej, Anny Mąki.