Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dyrektor III LO w Tarnowie chronił uczennicę. Czeka go zawieszenie

Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim wszczęła postępowania przeciwko Janowi Rybie, co zgodnie z prawem musi oznaczać zawieszenie dyrektora. Powiadomił on Sąd Rodziny o niepokojącej sytuacji a, jak ustaliło Radio Kraków, matka uczennicy usłyszała zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem. Nauczyciele z III LO podkreślają, że zawieszenie dyrektora zniechęca do reagowania na niepokojące sygnały ze strony uczniów. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak apeluje, żeby tak nie odbierać tej sprawy. Podkreśla, że nie może jej komentować, ale przekonuje, że sprawa - gdy pozna się szerszy kontekst - wygląda inaczej, niż jest przedstawiana przez "środowisko szkoły". Kilka dni później Barbara Nowak wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że kuratorium nie represjonuje Jana Ryby za to, że powiadomił organy ścigania o sprawie.

Fot. Bartek Maziarz

Jak ustaliło Radio Kraków, w pierwszej połowie ubiegłego roku pedagodzy z III LO w Tarnowie dowiedzieli się o bardzo niepokojącej sytuacji jednej z uczennic. W ich ocenie zagrażała ona zdrowiu dziewczyny. Szkoła zapewniła nastolatce pomoc psychologiczną, ale napotykała problemy w kontakcie z matką, która od początku inaczej widziała całą sprawę.

Ostatecznie o niepokojącej sytuacji uczennicy dyrektor III LO w Tarnowie w czerwcu ubiegłego roku poinformował Sąd Rodzinny w Tarnowie. Później członek dalszej rodzinny nastolatki powiadomił o sprawie Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie Tarnowskiej, która po kilku miesiącach śledztwa, pod koniec kwietnia 2023 roku, postawiła matce dziewczyny zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku. Potwierdza to Radiu Kraków Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki.

Z ustaleń prokuratury wynika także, że dyrektor szkoły powziął informacje od pedagoga szkolnego oraz wychowawcy o niepokojących sygnałach dotyczących tej uczennicy i w związku z tym powiadomił o tym Sąd Rodzinny. Zdaniem prokuratury postąpienie dyrektora było jak najbardziej poprawne - podkreśla prokurator Mieczysław Sienicki.

Kobieta od początku nie zgadzała się jednak z oceną całej sytuacji ze strony szkoły oraz podejmowanymi przez nią krokami. Skarżyła się na działania szkoły m.in. do kuratorium oświaty.

Prezydent Tarnowa nie zawiesił na razie dyrektora III LO. Małopolska Kurator wydała oświadczenie

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak podkreśliła, że nie może komentować tej sprawy. Przekonywała jednocześnie, żeby wstrzymać się z osądami na podstawie informacji przekazywanych przez jedną stronę. Jak powiedziała Radiu Kraków, działania podejmowane wobec dyrektora III LO wynikały z ustaleń podczas kontroli w szkole oraz na podstawie analizy dokumentów, rozmów i bardzo szerokiego postępowania. Dyrektor Jan Ryba składał swoje wyjaśnienia w ramach postępowania wyjaśniającego przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli. Zarzuca mu się m.in. zapewnienie nieadekwatnej pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Sprawą zajmuje się także rzecznik praw dziecka.

Małopolska Kurator Oświaty podkreśliła, że sprawa zostanie na pewno dogłębnie wyjaśniona w ramach postępowania dyscyplinarnego i, jak zaznaczyła, nikt nie przesądził o winie dyrektora III LO w Tarnowie.

Tyle że samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z góry zobowiązuje prezydenta miasta Tarnowa do zawieszenia dyrektora w obowiązkach. Magistrat to jeszcze analizuje, ale jak przyznaje prezydent Roman Ciepiela, prawdopodobnie zgodnie z kartą nauczyciela tak to będzie musiało się skończyć.

Mówi Roman Ciepiela

Prawo oświatowe jest tak skonstruowane, że nie mamy tutaj żadnej możliwości interpretacji. Po prostu w karcie nauczyciela wprost mówi się o tym, że jeżeli takie postępowanie jest wszczęte, organ zawiesza dyrektora. To, co mnie zastanawia w całej tej sprawie, to po pierwsze fakt, iż dyrektor nie ma żadnej możliwości odwołania się od takiej decyzji. Co więcej, komisja wyznaczyła termin rozpatrzenia tej sprawy - uwaga - dopiero w marcu przyszłego roku. A gdyby doszło do zawieszania, to ten stan może trwać nie mniej niż 12 miesięcy. To jest co najmniej dziwne. Po drugie, pan dyrektor III LO cieszy się powszechną akceptacją. Do tej pory był oceniany bardzo dobrze. Nigdy nie było żadnych skarg na jego działalność. W związku z tym to wystąpienie rzeczniczka i komisji jest z jednej strony zaskakujące, a konsekwencje, jakie może ponieść, są bardzo poważne. Ale nie do mnie należy interpretacja tego taktu. Ocena należy do komisji dyscyplinarnej - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa.

Jak dodaje prezydent Tarnowa:

Nieoficjalnie wiadomo, że bardzo długi okres oczekiwania na posiedzenie komisji dyscyplinarnej wynika z tego, że w Małopolsce jest najwięcej podobnych spraw w skali całym kraju. Więc to jest jakiś sygnał, iż nie wiadomo dlaczego akurat tutaj tych postępowań jest tak dużo.

Jeśli Jan Ryba zostanie zawieszony, to do czasu rozpatrzenia jego sprawy przez komisję dyscyplinarną nie będzie mógł pracować. I będzie otrzymywał tylko część pensji.

Dyrektor Jan Ryba tak komentuje sytuację

Czuję, się z tym bardzo niedobrze, czuję, że zostałem ukarany niesłusznie. Za dobry uczynek zostałem ukarany. Jeszcze nie, ale to za chwilę nastąpi. Wiem, że pomogłem temu dziecku. Ta uczennica teraz jest zupełnie inną osobą niż poprzednio. Teraz jest uśmiechnięta, wesoła, kolorowa, chce się jej żyć, mówi do ojca: jak dobrze być dzieckiem, jak dobrze czuć opiekę rodzica. Ktoś zada sobie teraz pytanie: czy warto zgłaszać takie przypadki. Ja wiem, że warto.

III Liceum Ogólnokształcące jest najwyżej notowaną w rankingach ogólnopolskich szkołą ponadpodstawową w Tarnowie

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię